Gulyás Gergely csak néhány kivételt említett a kormányinfón, amiből több fontos szolgáltató is kimaradt.
Március 8-tól március 22-ig két hétre bezárnak az üzletek, kivéve az élelmiszerboltok, patikák, drogériák és benzinkutak – jelentette be Gulyás Gergely a csütörtöki kormányinfón.
A Miniszterelnökséget vezető miniszter szerint a részletszabályokon még dolgoznak, hiszen ma is tart még a kormányülés, ám a felsorolásból így is több meglepő tétel hiányzik. Korábban például mindig kivételt jelentettek a dohányboltok, itt erről most nem esett szó.
Gulyás még az alábbiakat jelentette be:
- Minden szolgáltatás szünetel, kivéve a magánegészségügyet.
- A parkok és arborétumok nyitva maradnak, a szabadtéri sporttevékenység engedélyezett.
- Minden munkaadónak biztosítania kell az otthoni munkavégzést, ha lehetséges.
Azt viszont megemlítette, hogy a magánegészségügy kivételével az összes szolgáltatás bezár, de Gulyás nem szólt a postákról és a bankfiókokról sem. Megkérdeztük az Erstét, ők mit tudnak a lezárásokról, azt a választ kaptuk, hogy egyelőre ők is annyit tudnak csak, amennyit az újságok megírnak.
Feltettük kérdéseinket a kormányzatnak, amíg választ kapunk, egyelőre egy dolog biztos: várni kell a részletes szabályok megjelenésére.
A tárcavezető mindössze annyit ígért, hogy március 5-e reggelre megjelennek a részletszabályokat tartalmazó rendeletek. Szavaiból arra lehetett következtetni, hogy a pontos szabályokkal egyelőre a kormány sincs tisztában, a miniszter és Szentkirályi Alexandra kormányszóvivő egy folyamatban lévő kormányülésről ugrottak ki bejelenteni a szigorításokat.
Vélhetően azok inkább a tavaszi korlátozásokhoz fognak közel állni – nehezen elképzelhető például, hogy a kormány a járvány mellett több millió nikotinelvonással küzdő polgárral is meg akar küzdeni, szóval a dohányboltok nyitva tartása borítékolható.
Frissítés: délután a Kormányzati Tájékoztatási Központ azt közölte: a dohányboltok, a bankokhoz hasonlóan nyitva tarthatnak.
Tavasszal, a szigorú kijárási korlátozások idején ezek a kivételek voltak életben:
- az egészségügyi ellátás és szolgáltatás igénybevétele, beleértve a gyógyító tevékenységen túl a testi és a lelki egészség megőrzése céljából nyújtott egészségügyi szolgáltatásokat (különösen pszichoterápiás ellátás, fizioterápiás kezelés, gyógytorna),
- az egyéni szabadidős sporttevékenység, szabadidős célú gyalogos közlekedés,
- a házasságkötés és a temetés szűk családi körben,
- a napi fogyasztási cikket értékesítő élelmiszerüzletben történő vásárlás,
- a napi fogyasztási cikket értékesítő egyéb (illatszert, a drogériai terméket, a háztartási tisztítószert, a vegyi árut és a higiéniai papírterméket árusító) üzletben történő vásárlás,
- az állateledelt, takarmányt forgalmazó üzletben történő vásárlás,
- a mezőgazdasági üzletben történő vásárlás, ideértve műtrágyát értékesítő üzletet és vágóhidat,
- a piacon, a helyi termelői piacon történő vásárlás,
- a gyógyszert, a gyógyászati segédeszközt forgalmazó üzletben történő vásárlás,
- a benzinkút felkeresése,
- a dohányboltban történő vásárlás,
- a fodrász, a manikűrös szolgáltatások igénybevétele,
- a szállítási, tisztítási és higiéniás szolgáltatások igénybevétele,
- a gépjármű- és kerékpárszerviz, a mezőgazdasági és erdészeti gépek és berendezések javításával kapcsolatos szolgáltatások igénybevétele,
- a hulladékgazdálkodással összefüggő szolgáltatások igénybevétele,
- a legszükségesebb esetben a személyes megjelenést igénylő ügyintézés, így hatósági, banki, pénzügyi, biztosítási és postai szolgáltatások igénybevétele,
- az állatok ellátása, háziállat közterületi sétáltatása, az állatorvosi rendelő és az állatkórház látogatása,
- a szülői jogok és kötelezettségek,
- a hitéleti tevékenység.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.