Gazdaság Lengyel Miklós 2021. február. 24. 15:06

Újabb gonddal néz szembe az amerikai gazdaság: felütötte a fejét az acélhiány

Hiány és rég nem látott áremelkedés az acélpiacon az USA-ban, ahol most mindenki Joe Biden döntésére vár: megszűnik-e a Donald Trump által bevezetett 25 százalékos büntetővám a kínai acélra?

68 százalékkal magasabbak az acélárak az Egyesült Államokban, mint a globális gazdaságban, miután tavaly augusztus óta 160 százalékkal nőttek az árak az országban. A kínainál pedig kétszer olyan drága az amerikai acél, pedig az ázsiai óriásban is jelentős áremelkedést regisztráltak – írja a Reuters, amely szerint a tavalyi leállás után egyszerre kezdtek el ismét dolgozni a gyárak, ami annyira megnövelte az igényt, hogy óriási hiány keletkezett és elszálltak az árak.

Az amerikai acélgyártók azért is lobbiznak Joe Biden elnöknél, hogy fenntartsa a Donald Trump vezette kormányzat által bevezetett büntetőtarifákat, így helyi terméket vásároljanak a cégek. Csakhogy a 25 százalékos büntetővámmal is megéri Kínából acélt importálni, mert mára akkora lett árkülönbözet – írja a lap.

Ezért aztán 18 százalékkal nőtt az USA acélimportja tavaly. Jelen pillanatban ráadásul nem is csak a tarifák, hanem a logisztikai problémák hátráltatják az importot az Egyesült Államokban, ahol kevés a konténer. Júniusra mégiscsak mindenki az acélimport további növekedésére számít az acéliparban, ha fennmarad az áruhiány a piacon.

Persze nem mindenki jár rosszul: az acélgyártók részvényeinek értéke 65 százalékkal nőtt a tőzsdén múlt augusztus óta, sőt a Fitch tőzsdeminősítő szerint az USA acélgyártó cégei 45 százalékos profitrátát értek el januárban, így nagyon valószínű, hogy ez a negyedév az eddigi legjobb profitot hozza az amerikai acélgyártóknak.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.