Gazdaság Bankmonitor / Fülöp Norbert 2021. február. 24. 12:45

Néhány esetben akár egy nyugdíjas is kaphat otthonfelújítási támogatást és hitelt

Az otthonfelújítási támogatásról és az ahhoz kapcsolódó támogatott otthonfelújítási hitelről sokaknak az ugrik be elsőre, hogy ezek elsősorban a fiataloknak szólnak, ám valójában akár nyugdíjasként is kihasználható mindkét lehetőség, ha teljesül néhány fontos feltétel.

Az otthonfelújítási támogatás egy vissza nem térítendő támogatás, amivel az állam a lakásukat vagy házukat felújító, korszerűsítő családokat kívánja támogatni azzal, hogy utólag visszautalja a költségek 50 százalékát, legfeljebb 3 millió forintot.

Két fontos feltételnek kell megfelelni a vissza nem térítendő támogatáshoz:

  1. Az igénylővel közös címen kell laknia legalább egy 25 évesnél nem idősebb gyermekének, illetve ha a gyermek megváltozott munkaképességű, akkor lehet 25 évnél idősebb is. Ezen felül a nyugdíjassal élő gyermek lehet annak kiskorú rokona, ha a gyermek szüleinek halála miatt az igénylő a kirendelt gyámja. Ez utóbbi esetben ráadásul elég a nyugdíj, nem is kell mellette munkaviszony. Itt érdemes megjegyezni, hogy az örökbefogadott gyermekre ugyanazok a szabályok vonatkoznak, mint a vér szerinti gyermekre.
  2. A másik fontos feltétel, hogy igényléskor, valamint az azt megelőző egy évben a nyugdíj mellett folyamatos munkaviszonya vagy vállalkozói jogviszonya legyen az igénylőnek. A folyamatosság azt jelenti, hogy az elmúlt egy évben nem volt összesen 30 napnál több megszakítás benne.

Mi a helyzet az otthonfelújítási hitellel?

A támogatott otthonfelújítási hitel egy kifejezetten olcsó, maximum 3 százalékos kamatú felújítási célú lakáshitel, amiből ki lehet fizetni a felújítási munkálatokat, hogy azután az állam által utalt otthonfelújítási támogatás automatikusan lecsökkentse a fennálló tartozást. A hitelt bárki igényelheti, aki megfelel az otthonfelújítási támogatás személyi feltételeinek (lásd fentebb), valamint rendelkezik megfelelő összegű jövedelemmel és ingatlanfedezettel.

A véglegesített öregségi nyugdíj önmagában is hitelezhető jövedelemnek számít, amit a plusz munkavállalói vagy vállalkozói bevétel kiegészít, így ezek együttes összege alapján határozza meg a bank, hogy mennyi havi törlesztőt vállalhat be valaki.

Idősek esetében ugyanakkor számolni kell azzal is, hogy a bankok megszabják a hitelezhetőség felső korhatárát (65-75 év) is. Egy részüknél azonban van arra lehetőség, hogy egy fiatalabb adóstárs bevonásával idősebb korban is kapjon valaki kölcsönt.

A hitel maga is a támogatáshoz igazodik, így a felvehető hitelösszeg legfeljebb 6 millió forint, míg a futamidő legfeljebb 10 év lehet. Fontos tudni, hogy a hitel igénylését követően a munkálatokat 1 éven belül el kell végezni, valamint az erről szóló számlákat a Magyar Államkincstár részére az utolsó számla kifizetését követő 60 napon belül be kell nyújtani. Amennyiben ez nem történik meg, akkor az igénybe vett kamattámogatást vissza kell fizetni, a hitel pedig piaci kamatozású kölcsönné alakul át.

Mi a helyzet a nyugdíj előtt állókkal?

Amennyiben valaki a közeljövőben menne nyugdíjba, akkor az otthonfelújítási támogatás és a hitel szempontjából arra kell készülnie, hogy pusztán a nyugdíj nem lesz elegendő a jogosultsághoz. Vagyis már felújítási hitel igénylésekor dolgoznia kell, vagy nyugdíj mellett kell munkát vállalnia, ennek pedig a támogatási kérelem benyújtásakor is teljesülnie kell.

Mit tehetünk, ha nem vagyunk jogosultak a támogatásra?

Amennyiben valamilyen feltétel miatt nem jogosult otthonfelújítási támogatásra és hitelre egy nyugdíjas, akkor felújítási célú – vagy akár szabad felhasználású – személyi kölcsönből vagy jelzáloghitelből finanszírozhatja meg a munkálatokat. Az előbbi gyorsabb, míg az utóbbi alacsonyabb kamattal vehető fel, ám a jelzáloghitelek viszonylag magas egyszeri költségei miatt ezek inkább nagyobb hitelösszeg esetén jelentenek jobb megoldást. Mivel az öregségi nyugdíj jól hitelezhető, jövedelmi oldalról mindkét megoldás működőképes lehet.

zöldhasú
Hirdetés
Élet+Stílus Nemes Nikolett 2024. december. 28. 18:00

Pisszeghet, sípolhat, szisszenhet és pöföghet a befőttesüveg, de pont ez a jó: így  fermentáltunk savanyú káposztát

Csodás vitamin- és tápanyagbombával kényeztethetjük a mikrobiomunkat a téli ínség idején, ha fermentált ennivalókat fogyasztunk. Többek között savanyú káposztát is készíthetünk ezzel a módszerrel – elmondjuk, hogyan érdemes csinálni lépésről lépésre, mit kell tudni a sózásról, fűszerezésről, hogyan kombináljuk az alapanyagokat, és mire figyeljünk különösen az erjesztés során.