A jelenleginél csak jobb lehet - gondolják erre sokan, de valóban átveszi az irányítást a mesterséges intelligencia? Mi lesz ennek a gyakorlati és etikai következménye? Erről kérdezett szakértőket a BBC.
"Számomra rendkívül aggasztó az a perspektíva, hogy egy szoftver veszi át az irányítást. Az ugyanis nem képes erkölcsi szempontból áttekinteni az egész folyamatot. Ennek romboló hatása lehet, sőt igazi fenyegetést jelenthet!" – mondja a BBC-nek Shivvy Jervis, a FutureScape 248 jövőkutató cég vezetője.
"Minden a teljesítményről szól. Ha a mesterséges intelligencia sokkal jobban értékeli a munkatársakat, mint egy főnök, mert a tartalomra figyel és nem a stílusra, akkor olyan munkahely jön létre, amely felülmúlja a vetélytársait a piacon, és ahol jobb dolgozni" - kontrázott rá a University College London üzleti pszichológiával foglalkozó professzora, Tomas Chamorro-Premuzic.
Túl sokat követel a mesterséges intelligencia?
Az Amazon raktáraiban már a mesterséges intelligencia irányítja a dolgozókat. A gyakori sztrájkok ugyanakkor azt bizonyítják, hogy a dolgozók nem épp elégedettek. Ez persze nem mindig a mesterséges intelligencia hibája, hiszen nem ő dönt a bérekről, melyek alig haladják meg a minimálbért.
Jeff Bezos cégének szoftverei azonban igen sokat követelnek a dolgozóktól. Az Amazon forgalma rendkívüli mértékben megugrott a vírusválság idején, ezért a a szakszervezetek vádjai szerint a mesterséges intelligencia túlhajszolta a raktárak dolgozóit. Az Amazon főnöksége ezt persze cáfolja, mondván: ha észreveszik, hogy egy raktári dolgozó nem tud megbirkózni a rá váró feladattal, akkor a szoftver gondoskodik arról, hogy segítséget kapjon.
A Nagy Testvér figyel
Egyre több munkahelyen figyelik kamerák a dolgozókat, akik jellemzően nemigen örülnek ennek. Ha ugyanis elbocsátásra kerül sor, akkor a szoftver mechanikusan értékel, nem figyel az emberi problémákra.
"A mesterséges intelligencia nem veszi figyelembe azt, hogy az egyik munkavállaló egy két gyermekét egyedül nevelő anya, akinek az egzisztenciája az állásától függ. Míg a másik esetleg jó kapcsolatokkal rendelkezik, és számára nem okoz gondot, hogy új munkahelyet találjon" - hangsúlyozta Shivvy Jervis.
"Nem a robot lesz a főnök, hanem a döntéshozók munkáját könnyíti meg sok szoftver, amely figyeli a munkavállalókat" - állítja ugyanakkor az Oxfordi egyetem professzora. Sandra Wachter szerint ezzel nincs is semmiféle probléma. Ami viszont gondot jelenthet: "Ha arra használják az algoritmusokat, amikre nem alkalmasak. Például nem tudják eldönteni, hogy melyik alkalmazott a jó munkaerő és melyik érdemel előléptetést. Ez ugyanis végtelenül szubjektív."
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.