A NER gazdagjai az elmúlt években egyrészt lecserélődtek, másrészt jóval vagyonosabban lettek, mint eddig bárki idehaza. Összesítettük a Forbes listáit, amely 2014 óta számlálja a leggazdagabbak pénzét.
Ez itt nem Putyin palotája - bizonygatja a Kreml egy ideje a kastélyról, amely az orosz elnök valamelyik barátjáé, és amely az eddig megismert tények alapján mégiscsak Putyiné lehet.
“Sose volt, sosem lesz, most sincsen semmilyen strómanom” - ezt pedig már a magyar miniszterelnök bizonygatta a Parlamentben, miután Vona Gábor, a Jobbik akkori elnöke rákérdezett, hogyan lehetséges, hogy barátja, Mészáros Lőrinc igen rövid idő alatt és meglehetősen furcsa körülmények között soktízmilliárd forinttal gazdagodott.
Ez 2016-ban történt, azóta pedig nagyot fordult a világ, Mészáros ma már nemcsak tízmilliárdos, az elmúlt években annyi pénze lett, mint a 21. századi Magyarországon még soha senkinek.
Majdnem 500 milliárd forint - itt tart most a nemstróman vagyonszámlálója a Forbes 2020-ra vonatkozó, nemrégiben megjelent összesítése szerint, Orbán barátja pedig ezzel bőven megelőz mindenkit - közte a korábbi évtized örökös leggazdagabb magyarját, Csányi Sándort. Bár már nem először jut Mészáros az OTP elnök-vezérigazgatója elé, 2018 óta folyamatosan a bankár előtt jár. Ami most új, az a mérték, az egykori gázszerelőnek ugyanis először sikerült megközelítenie az 500 milliárd forintos álomhatárt.
De nemcsak ebben, Mészáros a növekedésben is világbajnok. Rajta kívül ugyanis senkinek nem sikerült az a bravúr sem, hogy pár év alatt a semmiből kerüljön az első helyre. Mészáros 2014-ben még a TOP 30 közelében sem volt, ehhez képest 2018-ban már a leggazdagabb magyarként tartották számon, és azóta is a lista legtetején csücsül.
Mészáros mellett a rangsor másik leginkább feltörekvő csillaga a Szijjártó Pétert luxusjachtoztató Szíjj László. A Duna Aszfalt tulajdonosának, Mészáros Lőrinc üzlettársának 2014-ben 21 milliárd forintja volt, amivel épp hogy befért a TOP 30-ba, 2020-ban viszont már 184,4 milliárd forintnyi vagyonnal rendelkezett, ami biztosította számára az első tízbe bekerülést. 2020-ban egyébként kis mértékben csökkent Szíjj vagyona, amely 2019-ben még meghaladta a 200 milliárd forintot.
Kettőjük sikerét nehéz függetlenül kezelni a rangsor egyik legnagyobb bukójától, aki nem más, mint Simicska Lajos. Orbán és Simicska 2014-ban vesztek össze (a nyilvánosság előtt 2015-ben), ez a dátum pedig mindhárom oligarcha életében fordulópont volt. Simicska azóta csak vesztett vagyonából, míg Mészáros és Szíjj soha nem látott mértékben gyarapodott. A Forbesnak Mészárosról csak 2015 óta vannak pontos számai, ő (és családja) azóta 455 milliárd forinttal lett gazdagabb, Szíjj pedig az első, 2014-es lista óta 163 milliárd forinttal. Ez összesen 618 milliárd forintot jelent. Közben Simicskának a legjobb, 2015-ös évében 112 milliárd forintnyi vagyona volt, ez mára 72,8 milliárd forinttal 39,2 milliárd forintra csökkent.
Ugyanakkor nemcsak Szíjj és Mészáros, de Garancsi István sikereit is nehéz elválasztani Simicska Lajos bukásától. Garancsi 2014-ben szállt be a Market Építőbe, ami addig el-elműködött, különösen kirívó eredmények nélkül, a Közgép kapitulálásával viszont a Market számára is beindult a pénzvonat. Sőt nemcsak beindult, hanem akkora lendületet is vett, amely majdnem megnégyszerezte Garancsi vagyonát. Ez most közelíti a 70 milliárd forintot, 2014-ben viszont a 20-at sem érte el.
Simicska Lajos mellett a lista másik nagy NER-vesztese a másik számkivetett, Spéder Zoltán. Ő szintén összerúgta a port a NER-rel, azt pontosan továbbra sem tudni, hogy miért. Spéder ellen ezután mindenesetre egyfajta hajtóvadászat indult, kiejtették a takarékok közeléből, nyomozások sora kezdődött az ügyeiben, és egy idő után az Indextől is megvált. Spéder 2014-ben még a 28. leggazdagabb magyar volt (19,8 milliárd forinttal), 2020-ban viszont a TOP 50-be se fért be.
A listákból egyébként az is kiviláglik, hogy ma már mennyivel több vagyon kell ahhoz, hogy valaki bekerüljön a felső 30-ba. Ehhez 2014-ben 17-18 milliárd forint is elég volt, tavaly viszont már legalább 45 milliárd forint kellett ugyanehhez. A TOP 30-ak összvagyona is jóval nagyobb lett: 2014-ben az első 30 helyezetté még csak közelítette a 2 ezer milliárd forintot, tavaly viszont már a 4 ezer milliárdot is meghaladta (1714 milliárd forint-4203 milliárd forint).
* * * Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.