A nigériai szakember saját országát is kemény feladat elé állítja a világjárvány.
Először irányíthatja nő, aki ráadásul Afrikából érkezett, a Kereskedelmi Világszervezetet (WTO), amely minden korábbinál nagyobb kihívás előtt áll: újra kell indítani a globális kereskedelmet a pandémia után.
A Világkereskedelmi Szervezetnek az eddiginél jobban oda kell figyelnie a pandémiára – hangsúlyozta Ngozi Okonjo-Iweala, aki a Reuters hírügynökségnek nyilatkozott kinevezése alkalmából. Nigéria egykori pénzügyminisztere, aki a Világbanknál is vezető állást töltött be, március elsején veszi át hivatalát.
"Senki sincs biztonságban amíg mindenki nincs biztonságban" – jelentette ki Washingtonban, ahol a családjával él. "A vakcinanacionalizmus egyáltalán nem kifizetődő, mert új meg új mutáns vírusok jelentkeznek. Ha más országokat nem sikerül immunissá tenni a járvánnyal szemben, akkor a vakcinanacionalizmus vissza is üthet. Az nem lehet, hogy másutt az emberek a halálra várakozzanak, sorban állva, miközben nekünk megvan a technológiánk a védekezésre."
A WTO főnöke tudja, miről beszél, hiszen Nigériából érkezett, az egyik legnépesebb fejlődő országból, ahol az egészségügyi hálózat igen rossz helyzetben van, és a kormánynak nincs pénze az egész lakosság beoltására.
9000 milliárd dolláros veszteség
A WTO főigazgatója a számok embere, ezért rámutatott, hogy a globális gazdaság hatalmas összeget, 9000 milliárd dollárt veszítene azzal, ha csak a fejlett országok lakosságát oltanák be. A veszteség fele a fejlett államokat terhelné. "A nacionalizmus ezekben az időkben nagyon sokba kerül mind az emberek egészségügyi ellátásában, mind a gazdaság újraindításában."
A Biden-kormányzat egészen másként áll hozzá a pandémiához mint elődje: az USA visszalépett a WHO-ba, és egyidejűleg Biden elnök aláírt egy 4 milliárd dolláros csekket a fejlődő országok egészségügyi támogatására. Ngozi Okonjo-Iweala elmondta a Reuters tudósítójának, hogy "fantasztikusan jó megbeszéléseket folytatott" Biden kereskedelmi tanácsadóival, akik egyetértettek azzal, hogy mielőbb meg kell szüntetni az akadályokat, amelyek a pandémia elleni harc eszközeinek világkereskedelmét lassítják.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.