Gazdaság 2021. február. 04. 10:09

Orbán új hitelkonstrukciót jelentett be a mikrovállalkozásoknak

Szerzőnk

A koronavírus minden előrejelzés szerint súlyos recesszióba rántotta a magyar gazdaságot – erről, még jövő időben, először az MKIK hagyományos évnyitóján beszélt 2020 márciusában a miniszterelnök. Szűk egy évvel később – még az éves növekedési adatok publikálása előtt – ezúttal online beszéltek a kilátásokról a hazai gazdasági élet vezető személyiségei: Orbán Viktor miniszterelnök mellett Varga Mihály pénzügyminiszter és Parragh László, a kamara elnöke.

Most érkezett

A Trianon és a II. világháború volt az elmúlt évszázad két nagy traumája, nem szeretnénk, hogy ez megismétlődjön – ezért kész a kamara is a tízéves együttműködésre, így köszön el Parragh.

A szokatlan, online kamarai fórum ezzel véget is ért.

"A turizmusnak kampó" - ez volt talán a legemlékezetesebb mondata a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) tavalyi évnyitójának, amit mindössze egy nappal a korlátozó intézkedések bejelentése előtt tartottak, akkor még a kamara vezetői, tagjai előtt. Orbán Viktor miniszterelnök jóslata tökéletesen bevált, ám azt akkor sem sejthettük, hogy egy évvel később még mindig online formában beszélhetnek a gazdasági kilátásokról a hagyományos esemény felszólalói.

A mostani eseményen, bár a Fidesz-kormányzás legsúlyabb kríziséből való kilábalás a tét, mégis igyekeztek valamennyire pozitív hangot megütni. Többek között kiderült:

  • A 2020-as gazdasági visszaesés kevésbé lesz súlyos, mint várták, Orbán Viktor szerint "közelebb lesz az öthöz, mint a hathoz".
  • A második negyedévre már két számjegyű növekedést vár a kormány.
  • Az újranyitásról február közepén induló onlilne nemzeti konzultáció keretében kíván dönteni a kormány.
  • A mikrovállalkozások tízmilliós, kamatmentes hitelben részesülhetnek, az új banki terméknél hároméves moratórium után kell csak törleszteni.

Percről Percre

Megfordítom a sorrendet

Mi kell a sikerhez?

Pontos, tanulékony, öntudattal rendelkező munkaerő elsősorban: "amilyen a testtartása a dolgozó embereknek, olyan a tartása az országnak is" - mondja Orbán. Aki szerint ma egyenes testtartású, jó minőséget képviselő emberek támogatják az országot. Szerinte a magyar munkások jók, külföldön is megállják a helyüket.

Ha nem lenne ez az öntudat, akkor sorosista kormány lenne itt - mondja a miniszterelnök, aki aztán az öntudat eszközeiről beszél, ennek része a jó minőségű vállalkozások jelenléte is.

A sikeres gazdaságpolitikához azonban politikusokra is szükség van - teszi hozzá, szerinte Varga Mihály és Palkovics nemzetközileg elismert szakemberek, őket segítik még a kormányban, és ide tartozik a Magyar Nemzeti Bank is. "Itt sem panaszkodhatunk, a jegybankelnök kifejezetten kezdeményező" - dicséri picit a jelen nem lévő Matolcsy Györgyöt.

És végül annyit tesz hozzá: neki az a dolga, hogy ezt ne rontsa el.

A dicséretből azért kijut a kamarának, és az abban fontos szerepet játszó Demján Sándornak is, aki a válság idején radikális változtatásokra tett javaslatot. Készen állok arra, hogy a következő tíz év érdekében újabb megállapodásokat kössünk - mondja Parraghnak, aki hozzá hasonlóan tíz évre tervez.

Mi kell a sikerhez?

Pontos, tanulékony, öntudattal rendelkező munkaerő elsősorban: "amilyen a testtartása a dolgozó embereknek, olyan a tartása az országnak is" – mondja Orbán. Aki szerint ma egyenes testtartású, jó minőséget képviselő emberek támogatják az országot. Szerinte a magyar munkások jók, külföldön is megállják a helyüket.

Ha nem lenne ez az öntudat, akkor sorosista kormány lenne itt – mondja a miniszterelnök, aki aztán az öntudat eszközeiről beszél, ennek része a jó minőségű vállalkozások jelenléte is.

A sikeres gazdaságpolitikához azonban politikusokra is szükség van – teszi hozzá, szerinte Varga Mihály és Palkovics nemzetközileg elismert szakemberek, őket segítik még a kormányban, és ide tartozik a Magyar Nemzeti Bank is. „Itt sem panaszkodhatunk, a jegybankelnök kifejezetten kezdeményező” – dicséri picit a jelen nem lévő Matolcsy Györgyöt.

És végül annyit tesz hozzá: neki az a dolga, hogy ezt ne rontsa el.

A dicséretből azért kijut a kamarának, és az abban fontos szerepet játszó Demján Sándornak is, aki a válság idején radikális változtatásokra tett javaslatot. Készen állok arra, hogy a következő tíz év érdekében újabb megállapodásokat kössünk – mondja Parraghnak, aki hozzá hasonlóan tíz évre tervez.

Orbán felidézi: 2010-ben négy fontos stratégiai ágazatot jelöltek ki, ahol a magyar tulajdoni arány erősítését szerették volna elérni. Az energetikában, a bankszektorban és a médiában elérték. A negyedik célkitűzés a bolti vegyes kiskereskedelem volt, elsősorban azért, mert a magyar agrárium sikere azon múlik, milyen áron tudják eladni a termékeiket – a magyar kéz a jó ár garanciája lett volna. Itt azonban nem sikerült sikert elérni – mondja Orbán, aki szerint fejtörést okoz ennek változtatása.

A Lázár János által emlegetett kiszorításra nem tesz említést.

Viszont említ további ágazatokat, ahol nemzeti többséget szeretne: informatika, vasúti kötöttpályás járműgyártás, építőipar.

Az ENSZ statisztikái szerint globálisan 44 százalékkal estek vissza a beruházások, nálunk ehhez képest 140 százalékkal nőttek – mondja Orbán. A kormányfő szerint fontos, hogy nem a bezárt gyárak indulnak újra, hanem ezek a cégek újabb telephelyeket keresnek – ebbe a versenybe száll be Magyarország.

Ennek érdekében egy robosztus beruházási programmal nevez a kormány, szerinte ez szemben áll a baloldali gondolkodással.

Felidézi, hogy a napokban jelentették be a legnagyobb zöldmezős beruházást, az SK Innovations iváncsai üzeme 681 milliárd forintból valósul meg. Azt is kiemeli, hogy az autóiparban is meg akarják őrizni a jelentős regionális pozíciót, részben azzal, hogy az elektromos autók gyártásába is beszállnak az itteni cégek.

Mindenfajta izoláció ellentétes a magyar emberek és a magyar gazdaság érdekeivel. Magyarország a világ 34. legnagyobb exportőre úgy, hogy nyersanyagunk nincs – ez Orbán szerint fantasztikus teljesítmény.

Nincsenek még végleges adataink a tavalyi gazdasági eredményről – folytatja, majd annyit mond: "a visszaesés közelebb lehet az öthöz, mint a hathoz". A hivatalos adatokat a jövő héten közli a KSH.

A miniszterelnök (ahogy előtte a pénzügyminiszter és az MKIK elnöke) sikerként értékelte a decemberi munkaerőpiaci adatokat. Igaz, hogy a uniós összehasonlításban a hazai foglalkoztatottság magas, a munkanélküliség ennek megfelelően alacsony.

Orbán Viktor (ahogy előtte Varga Mihály és Parragh László) azt nem említették, hogy a munkaerőpiacon koránt sincs minden rendben. Decemberben drasztikusan és az év véginél megszokottnál sokkal jobban megugrott azok aránya, akik ténylegesen alacsony óraszámban dolgoztak – vagyis papíron ugyan foglalkoztatottak voltak, de valójában nem kaptak teljes fizetést. Számszerűen körülbelül 400 ezer emberről lehet szó.

Ami pedig a munkanélküliséget illeti, a ráta valóban alacsony volt decemberben, de újra jelentősebbé vált az a torzító hatás, hogy a statisztikai hivatal sok állását vesztett embert inaktívnak számol, nem pedig munkanélkülinek.

A miniszterelnök abban sem téved, hogy Magyarország nem tért vissza a segélyalapú gazdasághoz. Decemberben 290 ezer regisztrált álláskereső volt. 141 ezren semmiféle ellátást nem kaptak – ez 37 ezer fővel több, mint 2019 decemberében.

A decemberi adatokról ebben a cikkben írtunk részletesen.

Mi jön április elsejétől?

Ekkor indul a második szakasz, amelynek a középpontjában a felsőoktatás áll majd. A pénzügyminiszter egy 1500 milliárdos fejlesztési programról beszél, Orbán szerint ez akár 2000 milliárd is lehet.

„Akik át akarják alakítani magukat, azok át tudnak alakulni, az új vezetők el tudják foglalni a pozíciójukat” – ez után jöhet a pénz.

A július elsejétől induló harmadik ütemben nagy beruházások jöhetnek: körforgásos gazdaság, digitalizáció a kulcsszó. Magyarország egyszerre lesz ellenlábasa az EU-nak, a brüsszeli bürokratáknak (igen, a migrációra és a családpolitikára utal) – folytatja, a zöld átállásban azonban a legnagyobb szövetséges lesz – fogalmaz.

Ígér egy tíz évre szóló új agrár- és vidékfejlesztési stratégiát is.

A serkentő intézkedések között elsőként a lakásépítési, -felújítási támogatásokat idézi fel, amely szerinte arra lesz elég, hogy idén 20 ezer lakás épülhessen. Tovább sorolja: visszaépítik a 13. havi nyugdíjat, 2022-től a 25 év alattiak szja-mentességet kapnak.

"Azt szeretnénk elérni, hogy a születéstől olyan 25 éve legyen a magyar fiataloknak, hogy iskolázottak, jól neveltek, ismerik a lehetőségeiket, és a saját lábukra tudnak állni – ez a magyar kormány eszménye" – fogalmaz a kormányfő. Aki nem tud saját lábon állni, az nem tudja eltartani a családot, nem is lesz önálló.

A kormány tegnap döntött egy új hitelkonstrukció bevezetéséről – erről beszélt korábban Parragh. Orbán bejelentése szerint tíz évre, 10 millió forint erejéig kamatmentes hitelt nyújtanak a kkv-k, de főleg a mikrovállalkozások számára. További segítség, hogy a törlesztésre hároméves moratórium van.

 

Nyugati vakcinát, keletit is használunk, ez nem politikai kérdés – idézi fel Orbán korábbi mondását: mindegy, hogy a macska fehér vagy fekete, csak fogja meg az egeret.

A kérdés az, mikor nyithatunk?

Orbán szerint azért zárhattuk le a gazdasági védekezés idejét, mert már van vakcina Magyarországon, ez nyitja meg az új gazdasági korszakot.

Mikor indul újra az élet? – teszi fel a kérdést, majd felidézi, március elsejéig tartják fenn a korlátozásokat. Február közepén új nemzeti konzultációt ígér a nyitás módjáról.

zöldhasú
Hirdetés