Lehet megoldás az egyik legvitatottabb pontban – közölte Franciaország európai ügyekkel foglalkozó minisztere, de ahhoz a briteknek is engedményeket kell tenniük.
"A britek hozzáférést akarnak az egységes európai piachoz anélkül azonban, hogy elfogadnák az ezzel járó előírásokat az egészségügyben, szociális és környezetvédelmi téren. Ez számunkra elfogadhatatlan" – hangsúlyozta Clément Beaune francia miniszter, aki sietett olajágat is nyújtani: "hajlandóak vagyunk elfogadni egy ettől eltérő rendszert, de csakis úgy, hogy ezt azután valamiféle döntőbíróság szabályozza. A britek azt mondják, ez nem fair, mert más államok, mint például Kanada nem kerülnek szembe ezzel a problémával. Csakhogy Nagy-Britannia az EU legnagyobb kereskedelmi partnere lesz a Brexit után."
A kereskedelem értéke 1000 milliárd euró. Miután ilyen nagy pénzről van szó, az uniós cégek attól tartanak, hogy a britek jogtalan versenyelőnyökhöz jutnának, mert nem alkalmaznak olyan szigorú szabályozást szociális, egészségügyi vagy környezetvédelmi téren, mint az EU tagállamai. A britek pedig azzal vádolják az uniós főtárgyalót, Michel Barniert, hogy új követelésekkel állt elő ezen a téren, de Brüsszel tagadja ezt.
Az idő sürget – ez Németország és Írország álláspontja, ezért mind Berlinben mind pedig Dublinban azon a véleményen vannak, hogy még az idén kell Brexit-egyezmény, mert enélkül nem lehet nekivágni az új évnek. Január elseje után ugyanis Nagy-Britannia teljesen külső államnak számít majd. A franciák véleménye viszont az, hogy nem szabad belemenni egy rossz kompromisszumba csak azért, mert a határidő sürget.
Forró drót Brüsszel és London között
A Brexit-tárgyalások hétfőn újra megindultak azt követően, hogy Ursula von der Leyen és Boris Johnson telefonon egyeztetett egymással. Azért vált szükségessé az Európai Bizottság elnökének és a brit miniszterelnöknek a közbelépésére, mert a két tárgyalóküldöttség pénteken zsákutcába jutott.
David Frost brit főtárgyaló Brüsszelben folytatja a megbeszéléseket Michel Barnier-val. "Keményen dolgozni fogunk a siker érdekében" – nyilatkozta David Frost a brüsszeli pályaudvaron. "A következő néhány nap folyamán dönt Boris Johnson miniszterelnök arról, hogy lesz-e egyezmény vagy sem" – mondta a BBC-nek Eustice brit környezetvédelmi miniszter.
Hétfőn a brit parlament újra szavaz arról a belső piaci törvényről, melynek egyes részei sértik a kilépési egyezményt, és ezért elfogadhatatlanok az EU számára. Boris Johnson miniszterelnök ezért fél szemmel a parlamentre figyel, a másikkal a tárgyalásokat követi Brüsszelben. A BBC értesülései szerint hétfő este telefonon újra egyeztetnek Ursula von der Leyennel.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.