Gazdaság hvg.hu 2020. október. 19. 11:31

Bloomberg: A brit kormány kész feladni a Brexit-megállapodást sértő törvényt

A belső piaci törvény miatt Brüsszel eljárást indított, egyes vélemények szerint viszont lehet, hogy csak tárgyalási taktika volt a benyújtása is.

Átírhatja a brit kormány azt a törvényjavaslatot, amely komoly felzúdulást váltott ki Brüsszelben, az ugyanis lehetőséget teremtene a Brexit-megállapodás megsértésére – írja forrásaira hivatkozva a Bloomberg. A belső piaci törvénynek nevezett jogszabály hétfőn kerül a brit parlament felsőháza elé, miközben komoly akadályt jelent az Egyesült Királyság és az Európai Unió közötti tárgyalásokon.

A két félnek december 31-ig kellene megállapodásra jutnia, hiszen ekkor ér véget az átmeneti időszak azt követően, hogy a britek idén január végén kiléptek az Európai Unióból. A tárgyalások azóta több területen megrekedtek, így előbb London, majd a múlt hét végén az Európai Unió vezetői is jelezték: felkészülnek arra az eshetőségre is, hogy rendezetlen módon (vagyis a WTO általános szabályai alapján) bonyolítják a jövőbeli kereskedelmi kapcsolatokat.

A Bloomberg emlékeztet: a tárgyalások megrekedésének egyik fő oka éppen ez a törvénytervezet, amely miatt az Európai Bizottság kötelezettségszegési eljárást kezdeményezett. Az EU-nak az Észak-Írországra vonatkozó néhány pont szúrja a szemét. A brit országrész speciális helyzete (szárazföldi határa van az EU-tag Írországgal, ami most vámhatárrá válik, ám az átjárhatóságot biztosítani kell a nagypénteki békemegállapodás értelmében az ír sziget két fele között) már a kilépési megállapodás elfogadását is hosszú ideig akadályozta. A megszületett kompromisszum komoly előjogokat biztosít az uniónak, a brit kormányfő ezeknek a felülírására adna lehetőséget. A felsőház nem az egész törvényt vetheti el, hanem az erre irányuló passzusoknak a kivételét várhatja el a kormánytól a Bloomberg információi szerint.

A portál ugyanakkor azt is megjegyzi: egy forrása szerint maga a törvény is csupán egy tárgyalási taktika az EU-val szemben. A két félnek a korábbi menetrend szerint múlt péntekig kellett volna lezárni a tárgyalásokat, mostani állás szerint az utolsó lehetséges időpont egy megállapodás elfogadására október vége–november eleje, hogy utána még az Európai Parlament és az uniós tagállamok állam- és kormányfőit tömörítő Európai Tanács is áldását adhassa rá.

Michael Gove, a Johnson-kormány kabinetirodáját vezető miniszter egy hétvégi interjúban arról beszélt: amíg korábban kétharmados esélyt látott arra, hogy meglesz a megegyezés, ma már kevésbé derűlátó.

zöldhasú
Hirdetés