Miután a kormány elrendelte a veszélyhelyzetet, az MNB nagymértékű készpénzkiáramlást tapasztalt.
A koronavírus-járvány a fizetési szokásokat is erőteljesen érintette, derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) új tanulmányából, amelyet a Napi.hu is idéz. A kutatás főbb megállapításai, hogy sosem vettek még ki annyi pénzt a bankokból, mint március közepén, a kártyás vásárlások értéke és aránya pedig áprilisban rekordot döntött.
A járvány hatásai más készpénzforgalmi mutatókban is látszódnak.
Ilyen volt például, hogy miután a kormány elrendelte a veszélyhelyzetet (március 12-től), az MNB-nél kiugróan nagymértékű készpénzkiáramlást tapasztaltak: a március 25-ig terjedő időszakban 8 munkanap alatt a forgalomban lévő készpénzállomány értéke mintegy 250 milliárd forinttal, azaz 3,9 százalékkal emelkedett, ami a korábbi trendek alapján 5-7 hónap normál növekményének felel meg.
A pandémiás helyzet által keltett készpénzkereslet csak kezdetben volt intenzív, ezután fokozatosan enyhült, majd az április és május folyamán fennálló korlátozások hatására a szokásosnál szignifikáns mértékben kevesebb bankjegy áramlott ki az MNB-ből. A korlátozások feloldását követően, a nyári hónapok alatt a készpénzforgalom konszolidálódott, a különféle készpénzhasználatot leíró mutatók többségükben elérték vagy megközelítették a járvány előtti időszakra jellemző értékeiket.
A forgalomban lévő hazai készpénzállomány értéke a koronavírus-járvány európai megjelenése előtt, 2020 februárjában megközelítőleg 6 400 milliárd forint volt, annak éves növekedési üteme pedig enyhén csökkenő tendenciát mutatva 8,9 százalékot tett ki. 2020. március 12-től azonban a készpénzigény ugrásszerűen megemelkedett, az ezt követő mintegy másfél hét során naponta átlagosan több mint 30 milliárd forintnyi bankjegy áramlott ki az MNB-ből, a forgalomban lévő készpénzállomány értéke pedig a hónap második felére megközelítette a 6 700 milliárd forintot.
A Napi.hu szerint a jelenség nem tekinthetőek példa nélkülinek, hasonló készpénz-kiáramlási csúcsok a múltban a 2008-2009-es gazdasági világválsághoz köthetően is megfigyelhetők voltak, de ezek abszolút értékben elmaradtak az idei márciusi adatoktól.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.
![](https://cdn.hvg.hu/img/partolo_tagsag/HVG_hetilap_2_ho_50_off_kampany_03_640x360.png)