Ahogy azt várni lehetett, ezermilliárd forintnál is nagyobb hiányról számolt be a KSH, amikor összegezte az első féléves adatokat.
Az előzetes adatok szerint 1219 milliárd forint, a GDP 5,3 százaléka volt a kormányzati szektor első féléves hiánya – közölte a Központi Statisztikai Hivatal. Az egyenleg az előző év azonos időszakához képest 1378 milliárd forinttal, GDP-arányosan 6,0 százalékponttal lett kedvezőtlenebb. A jelentős romlás a járvány gazdasági hatásainak és a válságkezelésnek a következménye.
Csak a második negyedévben 986 milliárd forint, a GDP 9,1 százaléka volt a hiány. Fontos emlékeztetni: ezek a január és június közötti számok, tehát az, hogy a járvány második hulláma mit hoz, egyelőre nem derülhetett ki.
A kormányzati szektor bevétele 9823 milliárd, kiadása 11 042 milliárd forint volt.
A bevétel 140 milliárd forinttal, 1,4 százalékkal lett kevesebb, mint a tavalyi első fél évben. A legnagyobb értékkel, 111 milliárd forinttal, 4,0 százalékkal a társadalombiztosítási hozzájárulások csökkentek. A termelési adók 69 milliárd forinttal, 1,7 százalékkal maradtak el az egy évvel korábbitól, ezen belül 38 milliárd forint, 1,8 százalék volt az áfabevétel visszaesése. A jövedelemadó-bevételek 19 milliárd forinttal, 1,2 százalékkal voltak alacsonyabbak.
A kiadások 1239 milliárd forinttal, 12,6 százalékkal nőttek. A növekedés több, mint felét a „kormányzati szektor egyéb kiadásai” nevű sor jelentette, ez 646 milliárd forinttal, 37,5 százalékkal vitt el több pénzt, mint tavaly, valószínűleg azért, mert a járvány miatti válságkezelés sok kiadását ide könyvelték el. Munkavállalói jövedelemként 227 milliárd forinttal (9,7 százalék), pénzbeni társadalmi juttatásként 209 milliárd forinttal (8,5 százalék) fizetett többet az állam, mint egy éve. A folyó termelőfelhasználás 136 milliárd forinttal, 8,2 százalékkal, a kamatkiadások pedig 38 milliárd forinttal, 7,4 százalékkal nőttek. A bruttó állóeszköz-felhalmozás mérséklődött, a változás 18 milliárd forint (1,6 százalék) volt.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.