Gazdaság hvg.hu 2020. szeptember. 30. 09:00

KSH: 401 ezer forint a magyar átlagkereset

Több, mint 10 százalékkal nőttek a bérek, legalábbis azoknak, akik meg tudták tartani a munkájukat.

Idén júliusban 401 800 forint volt a bruttó átlagkereset, 10,8 százalékkal magasabb, mint egy évvel korábban – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

Fontos hozzátenni, hogy a KSH az átlagkeresetet a teljes munkaidőben foglalkoztatott dolgozók béréből számolja ki, vagyis akit a járvány alatt részmunkaidőre küldtek, az kiesik a statisztikából.

Ráadásul mivel az adatok a legalább 5 embert foglalkoztató cégek, valamint a költségvetési intézmények és a legfontosabb nonprofit szervezetek teljes munkaidős dolgozóinak béréből állnak össze, a legkisebb vállalatok alkalmazottainak fizetéséről ez a szám nem mond el semmit. Márpedig jellemzően ott a legalacsonyabbak a fizetések.

A nettó átlagkereset kedvezmények nélkül 267 200, a kedvezményeket is figyelembe véve 275 900 forintot ért el, ez 10,8, illetve 11 százalékos növekedés az egy évvel korábbihoz képest.

A bruttó átlagkereset a pénzügyi és biztosítási tevékenység gazdasági ágban volt a legmagasabb (719 300 forint), és a szálláshely-szolgáltatás, vendéglátás területén a legalacsonyabb (249 900 forint), pedig ez utóbbiban egyébként is sokan vesztették el az állásukat idén.

A nemek közötti szakadék alig csökken: bruttó átlagkereset a teljes munkaidőben alkalmazásban álló férfiaknál 430 000, a nők esetében 363 200 forintot ért el, ez a férfiaknál 9,2, a nőknél 11,2 százalékos növekedést jelent egy év alatt.

Mivel az infláció idén eddig 3,5 százalékos, a reálkereset 6,3 százalékkal nőtt az idei első hét hónapban.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?