Gazdaság Lengyel Miklós 2020. szeptember. 22. 11:25

Tizennyolc évet kapott az a kínai oligarcha, aki bírálta az államfőt

Kínában nem csak a koronavírus ellen lép fel kemény kézzel az államfő.

Koronavírus-járvány
Friss cikkek a témában

Hszi Csin-ping elnök magára vállalta a Covid–19-járvány elleni harc főparancsnoki posztját. Emiatt sok bírálat érte Kínában, ahonnan a járvány elindult. Az egyik fő kritikust most 18 éves börtönbüntetésre ítélte a bíróság – korrupció miatt. A 69 éves Zsen Zsi-csiangnak ezenkívül 4,2 millió jüanos (191 millió forintos) pénzbüntetést is meg kell fizetnie. A másodfokú bíróság közleményében hangsúlyozta: a vádlott maximálisan együttműködött a hatóságokkal, és nem kívánt fellebbezni az ítélet ellen.

Az oligarcha, aki Kína egyik legnagyobb állami ingatlanvállalkozását vezette korábban, márciusban tűnt el. Nem sokkal azután, hogy megírta nevezetes tanulmányát, mely a koronavírus útját követte Kínában, ahol akkoriban tetőzött a járvány, amelyet korábban a hatalom titkolni igyekezett.

Azt az orvost, aki elsőként hívta fel a közvélemény figyelmét az új típusú halálos veszélyt jelentő vírusra, a rendőrség kényszerítette, hogy fogja be a száját. Az orvos fegyelmezetten hallgatott, majd belehalt a járványba. Halála után kitüntetést kapott a hatalomtól, amely a holdújévi ünnepségsorozat elmúltával úgy határozott: teljes erővel felveszi a harcot a vírussal. A brutális lezáráspolitika meg is hozta a gyümölcsét – legalábbis a hivatalos adatok ezt tükrözik: ezek azt mutatják, hogy Kínában a még 4 ezret sem érte el a halálos áldozatok száma, míg az USA-ban a 200 ezret súrolja.

"A császár egy meztelen bohóc"

Februárban vállalta fel a vírus járvány elleni harcot Hszi Csin-ping elnök, és ekkor írta meg nevezetes tanulmányát a most elítélt oligarcha. Név szerint ugyan nem bírálta az államfőt, de a célzások egyértelműen szóltak egy császárról, aki új ruhájával büszkélkedik, de nem más mint egy bohóc, aki csak játssza az uralkodó szerepét, de képtelen a birodalom irányítására. Kínában ugyanis már novemberben észrevették a koronavírus életveszélyes fenyegetését, és a helyi vezetés jelentette is ezt a pekingi központnak. Ott azonban kivártak, mert nem akarták megzavarni a nagy hagyományos ünnepet, a holdújévet. "A kommunista párt csak a saját érdekeivel törődik, a császár kizárólag a saját hatalmát védelmezi" – írta esszéjében az oligarcha, aki ezek után eltűnt. A közösségi oldalakról már korábban eltüntették, mert a hatalom bírálatát már 2016-ban megkezdte.

A kemény fellépés nem a semmiből jött: az államfő a járványt hatalmának megerősítésére használta fel. Hszi Csin-ping elnök a kampány során közvetlen irányítása alá helyezte a rendőrséget, melyet addig elvben a kormány irányított. A miniszterelnök, Lö Ko-csiang a hatalom második embere, aki állítólag nem mindenben ért egyet az első számú vezetővel. Számára is figyelmeztetés az oligarcha bebörtönzése. Az államfő tisztogat, mert 2022-ben vissza kellene ugyan vonulnia, de megszavaztatta: rá nem vonatkozik a szabály, hogy csak 10 évig lehet első ember. Hszi Csin-ping mindhalálig császár kíván maradni, ezért akik udvari bolondhoz hasonlítják őt, azok börtönbe kerülnek Kínában.

zöldhasú
Hirdetés