Van olyan önkormányzat, ahol szerda reggeltől egészen a pénteki zárásig beszüntették a munkát a dolgozók.
Az önkormányzati dolgozóknak 17 és fél százaléka, 5358 ember csatlakozott a Magyar Köztisztviselők, Közalkalmazottak és Közszolgálati Dolgozók Szakszervezete (MKKSZ) által meghirdetett sztrájkhoz, amely szerda reggel kezdődött és a pénteki munkazárásig tart – írja a Népszava.
Boros Péterné, az MKKSZ elnöke a lapnak elmondta, az alapszervezeteikre van bízva, hogy milyen megoldást választanak a munkabeszüntetésre. Van, ahol péntekig zárva vannak a hivatalok, de a Fővárosi Önkormányzatnál mindhárom napon csak 8 és 10 óra között sztrájkolnak a dolgozók.
A szakszervezet és Pintér Sándor belügyminiszter között mindeközben lezajlott egy levélváltás is. Pintér azt írta az érdekvédőknek, hogy ugyan számtalan közfeladatot látnak el az önkormányzatok, ehhez megkapják a szükséges állami forrásokat és jelentős tartalékokkal rendelkeznek.
A belügyminiszter szerint Magyarországon 1284 önkormányzati hivatalban 30 573 köztisztviselő dolgozik, s a települések maguk döntenek a költségvetésükről. Azt is hozzátette a Népszava szerint, hogy a járvány elleni védekezésben együttműködést várt el tőlük a kormány és járványhelyzetben nincs helye a széthúzásnak. Pintér szerint a kormány nem tartja szükségesnek a tárgyalást a szakszervezetekkel.
Az MKKSZ ma azt válaszolta Pintér levelére, hogy éppen az önkormányzatok munkatársai adtak példát a váratlan helyzetek megoldására, az önfeláldozó munkára a járvány idején.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.