A robbanás okozta kár meghaladja a 15 milliárd dollárt.
A bejrúti kikötő területén múlt kedden történt robbanásban több mint 170 ember vesztette életét és több mint hatezren megsérültek. A bejrúti robbanás nemcsak Libanon gazdasági, de politikai rendszerét is romba döntötte, hiszen – ha sokak szerint késve is, de - lemondott a kormány.
A kikötő közelében álló bejrúti házsorok, melyeket a XIX-ik században építettek, olyannyira megrongálódtak, hogy helyreállításuk rengeteg pénzbe kerülne. Ellenkező esetben le kell bontani őket.
Az RFI riporterei a helyszínről ugyanakkor arról számoltak be, hogy az ingatlanvállalkozók már régóta áhítoztak erre az értékes területre, és most a robbanás miatt úgy látják, jó lehetőség nyílt meg előttük. "A történelmi Bejrútot olyan csapás érte, mint Aleppo városát Szíriában vagy Moszult Irakban, ahol az Iszlám állam dzsihád harcosai garázdálkodtak" - mondta egy helyi építész a francia riportereknek.
Ő saját pénzből képes lesz felújítani félig rombadőlt házát, de mások kénytelenek lesznek azt eladni az ingatlanvállalkozóknak – írja az RFI.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.