A leghatékonyabb eszköz a hálapénz visszaszorítására a betegellátás színvonalának a növelése lenne egy közvélemény-kutatás szerint.
"Mérgezi az orvos-beteg bizalmi viszonyt, kiszámíthatatlanná teszi a betegutakat, irreális elvárásokat ébreszt, hátrányosan érinti a szakmai elveket, ellehetetleníti a kormányzati egészségpolitikai szándékok jelentős részét, torzítja az orvosképzést, hátráltatja a tudás átadását. A beteg és az orvos elemi érdeke, hogy a hálapénzt minél hamarabb a kormányzat is korrupciónak tekintse és kriminalizálja azt" – írta a Magyar Orvosi Kamara még januárban. A MOK szerint emellé a hálapénzrendszer már olyan teherré vált a magyar egészségügyben, melytől az orvos-társadalom döntő többsége is szabadulni szeretne.
A Napi.hu megbízásából most a Pulzus Kutató készített reprezentatív közvélemény-kutatást, melyben arra voltak kíváncsiak, hogy hogyan szűnhet meg a magyar egészségügyben a hálapénz. A teljes lakosság válaszait nézve az derült ki, hogy akkor tűnne el, ha az európai színvonalú betegellátás lenne (59 százalék), második leghatékonyabbnak tartott eszköz az orvosok komolyabb béremelése, szorosan a nyomában a betegek tájékoztatásával. Ugyanakkor igen sokan (43 százalék) vélték úgy, hogy a hálapénz soha nem fog megszűnni.
A válaszokat korosztályok szerint vizsgálva érdekes egyezésre lehetünk figyelmesek: a legfiatalabbak és a legidősebbek véleménye több esetben is összecsengett. Az érdemi béremelés mellett állást foglalók táborában több volt a 18-39 éves, illetve a 60 éves vagy annál idősebb, mint a középkorú; de a betegek lenevelését is fej-fej mellett támogatták.
Iskolai végzettség szerint nézve az derül ki, hogy az alapfokú végzettségűek számára az a megoldás a hálapénz eltüntetésére, ha megemelik érdemben az orvosok fizetését, illetve lenevelik a betegeket arról, hogy azt felajánlják. Érdekesség, hogy a felsőfokú végzettségűek közül 53 százalék tartja célszerűnek a hálapénzes esetek nyilvánosságra hozatalát.
A teljes kutatást, amit 1000 fő megkérdezésével készítettek, itt lehet megnézni.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.