A borúlátó közgazdász nem tartja kizártnak, hogy az amerikai elnök nem akar távozni akkor sem, ha veszít.
"Az USA GDP-je a jövő év végén sem éri el az idei év eleji szintet" – ezt jósolja Nouriel Roubini, aki leginkább azzal szerzett világhírt, hogy megjósolta a 2008-as nagy pénzügyi válságot. Idén már az év elején úgy nyilatkozott: a koronavírus olyan világválságot okoz, melyet évekig nem hever ki az országok döntő többsége. Trump elnök pedig belebukik a válságba, mert a sok elégedetlen választó az ellenfelet támogatja majd novemberben.
A New York-i tőzsde egyelőre nem jelez válságot. A március igen jó hónap volt. A befektetők szemlátomást bíznak a nagyszabású állami válságkezelő programban. "A tőzsde önmagát áltatja. Abban bíznak, hogy lesz újabb állami ösztönző csomag, és a profitok V alakban alakulnak majd. Csakhogy ez az USA népének nagy részét nem érdekli" – mondta a Der Spiegelnek a borús jóslatairól ismert 62 éves közgazdász.
"A Wall Streeten az óriási cégek diktálják a tempót – főként az informatikához kötődőek, és persze a bankok. Ők még jól is járhatnak, mert az állam mindenképp megmenti őket. Sőt növelhetik a piaci részesedésüket. De mi lesz a kis és közepes vállalkozásokkal? Azt gondolom, hogy itt New Yorkban minden második étterem bezár. A McDonald's persze túléli a válságot.
Az Egyesült Államokban a lakosság 10%-a birtokolja a részvények 80%-át, közben 75%-nak egyetlen részvénye sincsen. A Federal Reserve Board egyik tanulmánya szerint az amerikaiak 40%-a olyan rossz anyagi helyzetben van, hogy nincs 400 dolláros tartaléka sem bármilyen vészhelyzet esetén. Most pedig vészhelyzet van. Ezért mennek az utcára az emberek" – véli Roubini.
Leáll a globalizáció?
"A globalizáció alacsonyan tartotta a munkabéreket a fejlett országokban, mert kihasználta azt a 2,5 milliárdos olcsó munkaerőt, melyet elsősorban Kína és India biztosított. Ez a folyamat túljutott a csúcson a pénzügyi válság idején – 2008-ban. A vírusválság csak felerősítette ezt a trendet: felerősödött a nacionalizmus és az újraállamosítás, az ellátási láncok megszakadtak. Kereskedelmi háború kezdődött az Egyesült Államok és Kína között."
Emiatt Nouriel Roubini hosszú távon inflációra számít: "nézzük az 5G technológiát! Ott az Ericsson és a Nokia 30%-kal drágább és 20%-kal gyengébb, mint a Huawei. Ha az USA és nyomában mások kizárják a Huaweit – és erre jó okuk van nemzetbiztonsági szempontból – akkor minden, aminek köze van az 5G technológiához drágább lesz. Ez pedig inflációhoz vezet."
Mi lesz Trumppal?
"Joe Bidennek nagy többséggel kell győznie novemberben ahhoz, hogy Trump elhagyja a Fehér Házat” – véli a közgazdász. Emlékeztet: bár az elnök népszerűsége csökken a munkások között, azért lehet, hogy mégis újraválasztják. De ha csak csekély arányban veszít, akkor Donald Trump nem fogja elhagyni a Fehér Házat. Bírálni fogja Kínát, Oroszországot, a feketéket és a bevándorlókat. Fegyverbe szólítja híveit. Úgy viselkedik majd, mint egy banánköztársaság diktátora" - jósolja a Der Spiegelben Nouriel Roubini, aki a gazdaságban kicsit jobban otthon van, mint a politikában.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.