Gazdaság Balla Györgyi 2020. június. 05. 11:00

Európai utazást tervez? Erre kell most ügyelnie

Az európai országok fokozatosan enyhítenek a beutazási feltételeken, legutóbb Ausztria jelentette be, hogy a magyarok szabadon átkelhetnek a határon. Az, hogy érdemes-e idén nyáron külföldi utat tervezni, téma az Európai Unióban és Magyarországon is. Egyelőre ahány ország, annyi szabály.

Koronavírus-járvány
Friss cikkek a témában

Az Európai Bizottság még május közepén tette közzé iránymutatását és ajánlását a tagállamoknak az utazási korlátozások fokozatos feloldásáról. Ennek az a lényege, hogy a tagországok megnyithatják határaikat, apró gond, hogy ez csak ajánlás, nem kötelező minden államra. Ennél egyelőre jellemzőbb, hogy az országok kétoldalú megállapodásokat kötnek.

A határok megnyitása téma az Európai Unió pénteki belügyminiszteri tanácsülésén is, és szóba került Magyarországon, a Kormányinfón is. Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter azt mondta, a kormány igyekszik naprakész információkat adni az utazási szabályokról. A miniszter azt ajánlotta, az emberek utazzanak inkább idén belföldre, noha a kormány alapvetően a nyitás híve.

MTI / EPA / Martin Divisek

Korábban már megírtuk, hogy több európai országban is feloldották az utazási korlátozásokat, a járványügyi helyzettől függően. A Konzuli Szolgalát mégis arra figyelmeztet internetes oldalán, hogy külföldre utazni most a szokásosnál nagyobb kockázattal járhat,

mivel a vírus terjedése előre nem meghatározható, országról-országra, óráról-órára változhat.

Arra is felhívják a figyelmet, hogy vírus terjedése miatt akár egyik pillanatról a másikra módosulhatnak a közlekedési lehetőségek, kiszámíthatatlan helyzeteket okozva ezzel az utazásban.

Összeszedtük a legfrissebb iránymutatásokat és tudnivalókat, hogy hová, mikortól, milyen feltételekkel lehet utazni Európában.

1. Albánia: június 1-től magyar állampolgárok karanténkötelezettség nélkül utazhatnak be szárazföldi határátkelőhelyen keresztül az országba. A vízi és légi határátkelőhelyek továbbra is zárva vannak, így egyelőre a Wizzair sem közlekedik Budapest és Tirana között. (A légitársaság azt viszont közölte, hogy bázist nyit az albán fővárosban.) A boltokban, a postán és a benzinkutakon, illetve a taxiban kötelező maszkot és kesztyűt viselni. Június végéig biztosan zárva lesznek az éjszakai klubok, a színházak és a mozik.

2. Ausztria: a kereskedelmi szálláshelyek május 29-én kinyitottak. Az országból hazatérő magyar állampolgároknak nem kell házi karanténba vonulniuk, ha a belépést megelőző 4 napnál nem régebben készült negatív Covid-tesztről szóló angol, vagy magyar nyelvű igazolással rendelkeznek, vagy ha Csehországból érkeznek.

Csütörtöktől ugyanakkor Ausztria megszünteti az országba történő belépés előfeltételeként eddig alkalmazott orvosi igazolás- vagy karanténkötelezettséget a következő országokból érkezőknél: Magyarország, Szlovákia, Szlovénia, Csehország, Németország, Svájc és Liechtenstein. A határellenőrzés azonban az osztrák–magyar határon fennmarad.

MTI / Filep István

3. Belgium: a be- és a kilépés is csak indokolt esetben lehetséges. A belga hatóságok nem tekintik annak a bevásárlási és rokonlátogatási célú, illetve a turisztikai utakat. Indokolt esetnek számít, ha valaki dolgozni megy Belgiumba, vagy a gyerekét látogatja. Ez a szabály vonatkozik azokra is, akiknek Belgiumban van állandó lakcímük.

Május 11-től az üzletek nyitva vannak, de csak korlátozott számban fogadhatnak vevőket. Az éttermek és a kávézók várhatóan június 8-ig zárva maradnak. Kirándulási céllal nem lehet az országon belül közlekedni, azonban rövidebb távokra, elsősorban sportolási céllal el lehet utazni. A szállodák üzemelnek, de azok éttermei nem fogadnak vendéget Belgiumban.

4. Bulgária: június 1-től az EU- és Schengen-tagállamok, valamint az Egyesült Királyság, Szerbia és Észak-Macedónia állampolgárai szabadon, karanténkötelezettség nélkül léphetnek az ország területére. Marad viszont a 14 napos karanténkötelezettség a Svédországból, az Egyesült Királyságból, Belgiumból, Írországból, Portugáliából, Spanyolországból, Olaszországból, Máltáról, vagy az EU-n kívüli országokból érkezők számára (kivéve a szerbeket és az észak-macedónokat). Magyarok tehát szabadon utazhatnak Magyarország területéről. Az országba történő belépéskor mindenkinek nyilatkozatot kell kitöltenie.

5. Csehország: az országból hazatérő magyar állampolgárok mentesülnek a hatósági házi karantén kötelezettsége alól. Az ellenőrzést a határon a szlovák rendőrök végzik. A cseh belügyi tárca ugyanakkor felhívja a figyelmet, hogy kimondottan turizmus céljából külföldi állampolgárok továbbra sem utazhatnak Csehországba.

6. Franciaország: április 8-ától a francia területre történő belépéshez vagy francia területen való átutazáshoz igazolás szükséges, továbbá egy kézzel írt nyilatkozat arról, hogy az utazó egészséges. Turizmus céljával továbbra sem lehet Franciaországba menni.

7. Görögország: június 15-ig csak görög és más EU-s állampolgárok, valamint az EU-ban tartózkodási engedéllyel rendelkezők léphetnek be az ország területére. Egyelőre csak az athéni repülőtér fogad nemzetközi járatokat – a szigetekre tehát egyelőre nem lehet közvetlenül eljutni. A Görögországba repülőgéppel érkezőket a hatóságok a belépést követően azonnal letesztelik. A mintavétel után közvetlenül egy szállodába viszik az utasokat, ahol meg kell várniuk a teszt eredményét, ennek ideje maximum 24 óra. A teszt és a szálloda költségét a görög állam finanszírozza. Negatív teszt esetén szabadon távozhatnak az utasok és 7 napos kötelező otthoni karanténba kell vonulniuk. Ha azonban pozitív a teszt eredménye, két hétre államilag ellenőrzött karanténba kell vonulnia az érintett személynek.

AFP

A reptéri kötelező tesztelés várhatóan június 15-ével szűnik meg. Ezután már csak szúrópróbaszerű teszteléseket végeznek az érkező utasokon.

Június 15. után Athén mellett Thesszaloniki is fogad nemzetközi járatokat. Július 1-től pedig már valamennyi görög repülőtér.

8. Horvátország: május 28-tól az Európai Unió meghatározott tagállamai, így Magyarország állampolgárainak a beutazáskor nem kell külön igazolniuk annak célját, a járványt megelőző feltételek szerint léphetnek be, de továbbra is kötelesek betartani a horvát járványügyi előírásokat.

MTI / MTVA / Faludi Imre

Beutazásakor rögzítik az úti célt, a mobiltelefon számot és az e-mail címet. Ehhez külön sávban kell várakozni a határon. Az adatokat azonban már előre, az interneten is fel lehet tölteni, így elkerülhető a torlódás és a várakozás.

9. Nagy-Britannia: a határokat nem zárták le, szabadon lehet be-és kiutazni. Jelenleg még a repülőtéri tranzitálás is probléma nélkül megoldható, akadálytalanul el lehet jutni az egyik repülőtérről a másikra. Azok viszont, akik 2020. június 8-án, vagy azután utaznak az Egyesült Királyágba, már kötelező 14 napos házi karanténra számíthatnak.

10. Olaszország: június 3-tól a korlátozások nélkül lehet Olaszországba és Olaszországon belül utazniuk a magyaroknak. Korlátozás és karanténkötelezettség nincs, de a testhőmérsékletet bármikor ellenőrizhetik az olasz hatóságok.

11. Portugália: a schengeni országokból és társult tagállamokból, valamint az Egyesült Királyságból engedélyezett a beutazás, Olaszország és Spanyolország kivételével. Lehet menni Portugáliába az Egyesült Államokból, Kanadából és Brazíliából, valamint a portugál nyelvű közösségek országaiból is. A karantén az ország kontinentális területén nem kötelező az érkezést követően, ugyanakkor a repülőtéren hőmérséklet-vizsgálatot végeznek.

12. Spanyolország: június 7-ig azok a külföldiek, akik belépnek Spanyolország területére, kötelesek 14 napra házikaranténba vonulni. Közvetlen légi összeköttetés nincs Budapesttel, a Wizzair a Madrid–Budapest és a Barcelona–Budapest járatait is ideiglenesen felfüggesztette.

MTI / MTVA / Oláh Tibor

13. Szlovénia: sem a be-, sem a kiutazáskor nem kell házikaranténba menniük a magyaroknak, illetve a szlovéneknek.

13+1. Szlovákia: annak, aki Szlovákiából tér haza Magyarországra, nem kell karanténba vonulnia.

zöldhasú
Hirdetés