Akár 25 százalékosra is nőhet a munkanélküliségi ráta az USA-ban – figyelmeztet a Goldman Sachs friss jelentése. Utoljára a harmincas évekbeli nagy gazdasági válság idején volt ilyen.
Az államnak az eddiginél is jobban be kellene szállnia a gazdaság megmentésére – állítja Jerome Powell, az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve Board vezetője. Trump eddig 2200 milliárd dolláros mentőcsomagot osztott ki, de a szakértők szerint ennek kétszerese-háromszorosa kellene. A költségvetési deficit már így is óriási mínuszban, az államadósság pedig az egekben.
A Goldman Sachs jóslata azért okozott fejfájást a Wall Streeten és Washingtonban, mert a befolyásos pénzintézet, amely a mindenkori pénzügyminisztert adja republikánus kormányzatok idején, korábban "csak" 15 százalékra saccolta a munkanélküliség csúcspontját az Egyesült Államokban. Csakhogy áprilisban már 14,7 százalékot ért el a mutató, miközben a járvány miatt továbbra is áll szinte az egész amerikai gazdaság.
Ez abszolút rekord az USA gazdaságtörténetében, a kormány ugyanis csak 1948-ban kezdte meg a munkanélküliség szisztematikus havi felmérését és az adatok publikálását az Egyesült Államokban. Korábban csak éves adatokat közöltek: eszerint 1933-ban 24,9 százalék volt a munkanélküliség az USA-ban.
A valós helyzet még rosszabb, hiszen a reális munkanélküliség számai tartalmazzák azt is, hogy hányan hagytak fel a munkahelykereséssel. Ez a mutató 22,8 százalék volt áprilisban. A Goldman Sachs korábbi jelentése 29 százalékra saccolta a csúcsot, de a mostani jelentésükben már 35 százalék szerepel.
A gazdaság gyorsan nőhet, de a munkanélküliség csak lassan csökken
Jelenleg V alakú válságot jósol a világban a Goldman Sachs, amely szerint Kína a pozitív példa, ahol a válság után gyorsan megindult a visszarendeződés. Bár Pekingben is módosítottak a növekedési reményeken: 5 százalék helyett már csak 3 százalékot várnak – írta a Global Times.
A munkanélküliség azonban tartósan magas marad – figyelmeztet a Goldman Sachs, amely szerint Kínában 80 millió munkanélküli okoz fejtörést a döntéshozóknak, míg jóslatuk szerint az USA-ban 10 év kell még ahhoz, hogy visszaálljon a válság előtti kedvező helyzet a munkaerőpiacon.
A pénzintézet megjegyzi azt is, hogy számításai szerint 2021-ben 3 százalékkal kisebb lesz az amerikai GDP növekedése annál, mint amennyit a koronavírus-járvány nélkül elérhetett volna.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.