Bár a nyilvános foglalkoztatási oldalon csak márciusi, járási szintű adatok érhetők el, Csongrád megyében két portál is hozzájuthatott áprilisi, településekre bontott adatokhoz is. Ezek szerint a megyében ötven százalékkal több lehet a munkanélküli, mint februárban, és Hódmezővásárhelyen ugrott meg legjelentősebben a számuk.
A veszélyhelyzet március 11-i kihirdetése után csökkentett üzemmódra váltottak a vendéglátósok, majd sokan bezártak, a rendezvényszervezők is első körben dobták be a törülközőt. A hónap végére már egy sor üzem is leállt, a legtöbb cég kényszerszabadságra küldte a dolgozókat, de elindult az elbocsátási hullám is. A hivatalos foglalkoztatási adatok lassan jelentek meg, így elég zavaros információk keringenek arról, hogy hányan veszíthették el valójában az állásukat az elmúlt két hónapban.
A hivatalos adatok szerint februárban 264 ezer regisztrált álláskereső szerepelt a nyilvántartásban, míg márciusban 281 ezer. A Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat honlapja éppen az utóbbi hetekben újult meg, itt április végén, első körben nemek és kor, végzettség szerinti bontásban az országos adatok jelentek meg, majd a márciusban álláskeresőként regisztráltak száma megyei, mostanra pedig járási bontásban is kikerültek. Tehát hivatalosan jelenleg is csak azt tudhatjuk, hogy márciusban mennyien veszíthették el a munkájukat, az NFSZ honlapja szerint 17 ezren. Becslések szerint már április közepén nagyjából 330 ezer lehetett a munkanélküliek száma, tehát már addig legalább közel hatvanezren veszítették el az állásukat. A hivatalos áprilisi adatok elvileg május 20-a után kerülhetnek fel az NFSZ honlapjára.
A hivatalos honlapra felkerülő adatok havonta frissülnek, információink szerint minden hónapban 20-i zárással. Két Csongrád megyei portál, a vásárhely24.com és a makohirado.hu munkatársai településre lebontott, április végi adatokat szerzett meg. A foglalkoztatási adatokat korábban a kormányhivataloktól volt lehetőség kikérni, most azonban április 7-én itt a hvg.hu azt a választ kapta, hogy az adatokat a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat oldalán ismerhetjük meg. A két megyei hírportálhoz településekre bontott áprilisi adatok jutottak el. (Egészen februárig az NFSZ honlapján is nyilvánosak voltak a havonta, igaz némi fáziskéséssel frissülő településsoros adatok, ezek most nem szerepelnek a honlapon.) Ismét megkerestük telefonon a megyei hivatal sajtóreferensét, aki azt közölte, hogy továbbra is csak a központi adatokat ismerhetjük meg.
A vásárhely24.com a hódmezővásárhelyi járási adatokról azt írja, hogy március közepétől április végéig 785-ről 1300-ra emelkedett a regisztrált álláskeresők száma. Az 515 újonnan regisztráltakból 450-en Hódmezővásárhelyen veszítették el a munkájukat, ez itt a márciusi adatokhoz képest 74 százalékos növekedést jelent a portál szerint. A hivatalos honlapon a hódmezővásárhelyi járásban, márciusban 844 álláskereső regisztráltat tüntettek fel, az áprilisi adatokat hivatalosan pedig május 20-a után tudhatjuk meg, ha a korábban szokásos menetrend szerint teszik közzé az adatokat.
A hódmezővásárhelyi járásban, a portál március közepére vonatkozó 785 álláskeresőre vonatkozó adat március 20-ig lett több 60 fővel, hiszen a hivatalok március 20-i zárással zárják a havi adatbázist. Majd a portál információi szerint ez duzzadt tovább április végéig 1300-ra a járásban. A hódmezővásárhelyi járásban 56 ezren élnek, ebből 44 ezren Hódmezővásárhelyen.
A képet árnyalhatja, hogy szintén a portál információi szerint Csongrád megyében 3928 fő regisztrált munkanélküliként ugyanebben az időszakban, tehát március közepétől április végéig, de itt hozzáteszik, hogy időközben többen már el is helyezkedtek, így összességében április végére 2500 lett ez a szám. A hivatalos adatok szerint a megyében, februárban 6720, márciusban 7362 volt az álláskeresők száma, tehát egy hónap alatt 642-vel nőtt a számuk. Ha beigazolódik, hogy a portálnak kiszivárogtatott adatok valósak, akkor áprilisban négyszer többen veszítették el a munkájukat Csongrád megyében, mint az előző hónapban. Bonyolítja a képet, hogy a portálok március közepétől április végig begyűjtött adatokat szereztek meg, tehát ebben a hivatalosan márciusban állását vesztett 642 fő is benne lehet, de az arányokon ez keveset változtat.
A vásárhelyi portál után a makohirado.hu is megszerezte a makói járásra vonatkozó adatokat: március közepétől április végéig itt 1003-ról 1270-re nőtt a munkanélküliek száma, ezen belül Makón 510-ről 640-re emelkedett a szám, ami egy közel 30 százalékos növekedést jelent ebben az időszakban, igaz a makói járásban eleve több volt a munkanélküli. Makón 23 ezren, míg a járásban megközelítőleg annyian élnek, mint Hódmezővásárhelyen, azaz 44 ezren.
Ha a portálok által megszerzett adatokat látjuk viszont a hivatalos áprilisi adatokban, akkor Csongrád megyében az azt jelentené, hogy a februárban nyilvántartott 6720 álláskeresőhöz képest, közel 35 százalékkal lehetnek többen állás nélkül, mint a járvány előtt.
Csongrád megyében 9,4 százalékos növekedést jelentett a márciusi adat, ezzel kilencedikek voltak a sorban. Szabolcsban márciusban 3295-en regisztráltak álláskeresőként, Somogyban lakosságarányosan a legmagasabb volt a növekedés, itt már ekkor 13,7 százalékkal nőtt a munkanélküliek száma. Ha annyira egyszerű lenne a foglalkoztatási matek, hogy a kiszivárgott megyei adatokból következtetéseket vonjunk le az országos helyzetre, akkor arra jutnánk, hogy a februári 261 ezer munkanélküli helyett, már 130 ezerrel több lehet a regisztrált álláskeresők száma.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.