A tej és a tojás is többe kerül.
Márciusban 10,3 százalékkal magasabbak voltak a mezőgazdasági felvásárlási árak, mint egy évvel azelőtt, az éves áremelkedés 4,2 százalékponttal nagyobb volt a februárinál – derül ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb adataiból.
A növényi termékek éves áremelkedése a februárihoz képest 5,7 százalékponttal 6,7 százalékosra gyorsult, a zöldségfélék kivételével minden termékcsoportban erősödött a drágulás üteme. Az élőállatok és állati termékek ára 17,4 százalékkal nőtt egy év alatt, ami 1,1 százalékponttal több a februárinál. Az élőállatok felvásárlási ára átlagosan 23,2 százalékkal nőtt tavaly márciushoz mérve 1,1 százalékpontot erősödött februárhoz képest, az állati termékek, azaz a tej és a tojás 6,0 százalékkal drágultak, ami 0,9 százalékponttal nagyobb emelkedés a februárinál.
A növényfélék között a gabona felvásárlási árak átlagosan a tavaly márciusi szinten voltak, de februárban még 9,6 százalékkal elmaradtak az egy évvel korábbiaktól. A gyümölcsök drágulása a februári éves emelkedés üteméhez képest 17,4 százalékponttal 45,7 százalékra ugrott, a burgonya ára 8,7 százalékponttal kisebb mértékben, 2,8 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól.
Az első negyedévben 6,2 százalékkal voltak magasabbak a felvásárlási árak a ráfordítási árak viszont csak 0,4 százalékkal emelkedtek, így az agrárolló 5,8 százalékos javulással a termelőknek kedvezett. A ráfordítási költségek közül legjobban az állatgyógyászati szerek drágultak 5,8 százalékkal, a műtrágya viszont 10,1 százalékkal olcsóbb volt, mint a tavalyi első negyedévben.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.