Nyilvánosságra hozta Magyarországról szóló éves jelentését az IMF. A dokumentum szerint a magyar gazdaság jól teljesít, és a tervezett intézkedések iránya is jó, azonban elég sok probléma akad, amiket sürgősen orvosolni kellene.
„Újabb elismerés az IMF-től a magyar gazdaságnak” címmel adott ki közleményt a pénzügyminisztérium annak apropóján, hogy a Nemzetközi Valutaalap nyilvánosságra hozta éves jelentésének végleges változatát. A tárca szerint „az átfogó, javaslatokat is tartalmazó dokumentum teljes elismeréssel szól a növekedésbarát adópolitika eredményeiről, a bérfelzárkózást elősegítő, a munkanélküliséget visszaszorító és a gazdaság sérülékenységét csökkentő kormányzati intézkedésekről”.
„A jelentés szinte minden területen pozitívan értékeli a magyar gazdaság teljesítményét, hazánk idei bővülését – a tárca várakozásaihoz hasonló mértékre – 4,9 százalékra prognosztizálja. A Valutaalap szerint a kormány Versenyképességi Programja megfelelő lépéseket tartalmaz a jövőre nézve, amelyek elsősorban a kis- és középvállalkozások versenyképességét növelhetik. Az elemzés az államháztartási folyamatokról és az adósságkezelési stratégiáról szólva kifejti, hogy a magyar gazdaságot korábban veszélyeztető külső kockázatok jelentősen csökkentek” – írja a minisztérium.
A jelentés (ahogy annak nem végleges változata) valóban elismeri a magyar gazdaság jó mutatóit, illetve aszerint a Versenyképességi Program és a jegybank javaslatai jó irányba mutatnak. Ugyanakkor az elemzés számos problémára is felhívja a figyelmet, és külön hangsúlyozza, hogy ideje nekilátni a szükséges szerkezeti átalakításoknak.
A valutaalap szakértői szerint elérkezett az ideje reformok bevezetésének, amelyek orvosolni tudnák az ismert, vállalkozást gátló problémákat, ezekre a versenyképesség további javítása miatt lenne szükség:
- Egyszerűsíteni és gyorsítani kellene az adminisztrációs folyamatokat,
- Javítani kellene az államigazgatási és közbeszerzési gyakorlatokat,
- A kis- és közepes vállalkozások tekintetében egyszerűsíteni kellene a szabályozói környezetet, illetve ritkábban kellene azon változtatni.
A szakértők az államháztartás hiányának (és azáltal az államadósság szintjének) leszorítása érdekében is ajánlanak lépéseket:
- Az adókedvezményeket szűkíteni kellene,
- Az adófizetői bázist ki kellene terjeszteni,
- A szektoriális adók kivezetését folytatni kell,
- Az állami kiadásokat vissza kellene fogni, különösen az államigazgatást racionalizálni kellene, ezáltal vissza lehetne fogni a közalkalmazottakra kifizetett bérkiáramlást (az állami szférában felszabaduló munkaerő ráadásul enyhíthetné a versenyszféra munkaerő-hiányát),
- A közösségi közlekedés és az energiaárak támogatását szintén racionalizálni kellene.
Varga Mihály az elmúlt 9 év tapasztalataival akarja segíteni az IMF-et
A pénzügyminiszter a valutaalap új vezérigazgatójával találkozott.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.