Kovács Gábor
Szerzőnk Kovács Gábor

A 10 ezer forintos butatelefontól a csúcskategóriás iPhone-ig mindenből berendelt a központosított állami informatikai beszerzések bonyolítására nemrég felállított ügynökség.

Mobiltelefon-vásárlásra írt ki keretközbeszerzést a közszféra informatikai eszközökkel való ellátásáért felelős állami ügynökség (Digitális Kormányzati Ügynökség, DKÜ). A tervezett mennyiség 29 725 készülék, de ez még majd a beérkező ajánlatok alapján változhat. Azt nem kötötték ki, hogy mennyi pénzt szánnak a telefonokra, de minden bizonnyal milliárdos összeget – az előző ilyen beszerzés értéke 2018 elején kereken egymilliárd forint volt, bár abban meg tervezett darabszámot nem lőttek be.

Az biztos, hogy az állam alább adott az igényeiből, az előző ilyen beszerzésen még 40 különféle modellt kellett megajánlani, a mostaniban már csak 23-at. Vagy esetleg az is lehetséges, hogy olyan szereplők számára is lehetővé akarták tenni az indulást, akik nem tudnak prezentálni 40 féle készüléket.

Mindenesetre ahogy legutóbb, a készülékek négy kategóriába esnek: alap-, közép- és felső kategória, valamint víz-, por- és ütésálló mobiltelefonok.

  • Alapkategóriában háromféle telefont kell megajánlani legalább két különböző gyártótól. Ezek butatelefonok, sőt az egyik típus árának nettó 10 ezer forint alatt kell lennie.
  • Középkategórában legalább három gyártó kilenc különféle okostelefonját kell megajánlani, alapkövetelmény a 2 GB memória és a 32 GB belső tárhely. IPhone-ok esetében az operációs rendszernek legalább iOS 13-nak kell lennie, androidos telefonok esetében legalább Android 8.0-nak.
  • Felső kategóriában már csak izmosabb okostelefonokkal lehet pályázni, itt is kilenc típus kell legalább 3 gyártótól. Az androidos telefonoknak minimum 3 GB memóriával és 64 GB tárhellyel kell rendelkezniük, az iPhone-ok memóriája lehet csak 2 GB.
  • Strapatelefonból két gyártó két típusát kell megajánlani.

A keretközbeszerzés azt jelenti, hogy a DKÜ több céggel fog szerződni, amiktől a központosított rendszer alá tartozó állami intézmények (vagyis az állami szféra jelentős része) egyedi igényeiknek megfelelően rendelhetnek a keret terhére, illetve a szerződések 12+4 hónapos időtartama alatt.

Az előző ilyen keretbeszerzést még a Közbeszerzési és Ellátási Főigazgatóság (KEF) bonyolította, a kormány azóta hozta létre a DKÜ-t és szervezte át abba az informatika beszerzéseket. Az átszervezés enyhén szólva nem ment zökkenőmentesen. A DKÜ egyébként valamiért Rogán Antal propagandaminisztériuma Miniszterelnöki Kabinetirodája alá tartozik, az informatikai rendszerét (amelyben az egyes állami intézményeknek az egyedi rendeléseiket kell bonyolítaniuk) a Mészáros Lőrinc érdekeltségéből volt jobbkeze, Jászai Gellért alá átszervezett 4iG Nyrt. fejleszti és üzemelteti.

A 2018-as megrendelést egyébként az alábbi céget húzták be:

  • Bravophone Kft.,
  • Bravogroup Rendszerház Kft.,
  • Nádor Rendszerház Kft. és Csőkesor Kft.,
  • Invitech Megoldások Zrt.,
  • T-Systems Magyarország Zrt.

Az informatikai beszerzéseknél sem lehet Rogán Antalt megkerülni

15 millió forint felett van beleszólása.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.