Gazdaság MTI 2019. november. 06. 16:13

Magyarországot megdicsérte, Európa fölött fellegeket lát az IMF

Magyarország a második legnagyobb gazdasági növekedést érheti el idén az Európai Unióban a Nemzetközi Valutaalap (IMF) szerdán ismertetett októberi felülvizsgált jelentése szerint. Ugyanebből az is kiderül, hogy lassul az euróövezet gazdasági bővülése, különösen a kereskedelem és a feldolgozóipar teljesítményének mérséklődése miatt.

Az európai regionális növekedési prognózisában az IMF megerősítette, hogy Magyarország hazai összterméke (GDP) 4,6 százalékkal nő a tavalyi 4,9 százalék után. Az adat megegyezik az IMF októberi becslésével, amikor egy százalékponttal javította az idei magyar GDP-növekedési előrejelzését a tavaszi várakozásához viszonyítva.

Az valutaalap adatai szerint 5,1 százalékos gazdasági növekedésével idén csak Málta előzheti meg Magyarországot.

A szervezet várakozásai szerint a magyar gazdaság jövőre 3,3 százalékkal bővül, ami szintén megegyezik az októberi előrejelzéssel – ez 0,6 százalékponttal múlta felül a tavaszi becslést. 2021-ben 2,9 százalékos gazdasági növekedést jósolnak.

Jelentésében a Magyarországra vonatkozó inflációs előrejelzését is megerősítette az IMF. Az éves átlagos infláció eszerint a tavalyi 2,8 százalék után az idén és jövőre egyaránt 3,4 százalék lehet. Tavaszi prognózisában a szervezet az idei évre 3,2 százalékos, 2020-ra 3,1 százalékos inflációt jelzett. 2021-re pedig 3,3 százalékos inflációval számol.

Európában gondokat lát a valutaalap

Azt az októberi előrejelzését is megerősítette szerdán az IMF, hogy lassul az euróövezet gazdasági bővülése, különösen a kereskedelem és a feldolgozóipar teljesítményének mérséklődése miatt.

A valutaalap szerint Európa térségeinek többségében a növekedés lassulását elsősorban külső tényezők váltják ki. Ezzel együtt már jelentkeznek a belső kereslet mérséklődésének első jelei is, így például a beruházások területén. A szolgáltatások és a belső fogyasztás helyzete azonban egyelőre stabil, részben annak a hatására, hogy a foglalkoztatás kedvezően alakul.

Októberi prognózisához hasonlóan az IMF továbbra is azzal számol, hogy az euróövezet GDP-növekedése a 2018-as 1,9 százalék után az idén 1,2 százalék, jövőre pedig 1,4 százalék lesz. Ez az előző, júliusi prognózishoz képest az idei évre 0,1 százalékponttal, 2020-ra pedig 0,2 százalékponttal alacsonyabb, és 2021-ben is 1,4 százalékos GDP-növekedést becsül az euróövezetben.

  • A német gazdaság az idén 0,5 százalékkal, jövőre pedig 1,2 százalékkal nőhet az IMF szerint. Ez szintén megegyezik az októberi előrejelzésével, ami júliusi prognózisnál 0,2 százalékponttal, illetve 0,5 százalékponttal rosszabb. 2021-ben 1,4 százalékos német GDP-növekedést vár a szervezet.
  • A brit gazdaság az előrejelzés szerint idén 1,2 százalékkal, 2020-ban 1,4 százalékkal nő. Októberben a júliusi prognózishoz képest az IMF 0,1 százalékponttal rontotta idei évre vonatkozó várakozását. 2021-ben 1,5 százalék brit GDP-növekedést vár az IMF.
  • Az olasz gazdaság a szervezet szerint a tavalyi 0,9 százalék növekedés után idén stagnál, jövőre 0,5 százalékkal, a rákövetkező évben pedig 0,8 százalékkal nő majd.

Az euróövezet inflációs előrejelzésén sem változtatott legújabb becslésében az IMF: a tavalyi 1,8 százalék után idén 1,2 százalék, jövőre pedig 1,4 százalék várható, ami 2021-ben 1,5 százalék lehet.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.