Amerikai kutatók videóra vették, amint egy egér igyekszik segíteni az eszméletlen társán.
Különleges viselkedésre figyeltek fel nemrég az egereknél a Dél-kaliforniai Egyetem tudósai. Az állatok minden jel szerint képesek megkülönböztetni, hogy egy társuk alszik vagy eszméletlen állapotban van, és ha utóbbi, akkor megpróbálnak rajta segíteni. Ez a viselkedés lényegében az emberi elsősegélynyújtásnak felel meg – összegezte a megállapításokat az IFLScience.
A Science-ben megjelent publikáció szerint az egerek a mancsukkal megpróbálják kinyitni a társuk száját, majd finoman harapdálni kezdik őket, miközben megpróbálják kihúzni a nyelvüket. Az eredmények arra utalnak, hogy
a segítségnyújtásra való késztetés sokkal nagyobb lehet az állatok között, mint azt korábban gondolták.
Hasonlóan finom viselkedést megfigyeltek már elefántoknál, delfineknél és csimpánzoknál is.
Bár ezek a cselekvések az ember vészhelyzeti reakcióira emlékeztetnek, nehéz megállapítani a valódi természetüket az állatok esetében, ahogy azt sem tudni, hogy mennyire gyakoriak, és milyen mechanizmusok állhatnak mögötte. A szakemberek ezeket a kérdéseket szerették volna megválaszolni a laboratóriumi egerek segítségével. Az állatoknak altatott, a külvilág ingereire nem reagáló társaikat mutatták meg, a reakciókat pedig videóra vették.
A szakemberek azt találták, hogy amikor az egerek egy olyan ismerős társukkal találkoztak, aki eszméletlen állapotban volt, nagyon eltérő viselkedést tanúsítottak, mint más társaikkal szemben. A reakcióik a gyengédtől – szimatolás – az erőteljesig – a nyelv kihúzása – változtak.
A kutatók megállapították, hogy ez a fajta viselkedés kevésbé volt jellemző, ha az adott társ magánál volt vagy aludt, és nem folytatták tovább az „elsősegélynyújtást”, amikor visszanyerte az adott egér az eszméletét. A viselkedés sokkal gyakoribb volt abban az esetben, amikor a két állat ismerte egymást.
A 13 perces interakciók során az állatok az idejük legnagyobb részét, 47 százalékát töltötték azzal, hogy megpróbáltak segíteni a társaikon. Ehhez képest csupán az idő 5,8 százalékát szentelték az eszméletüknél lévő társaiknak.
A kutatók minden esetben a száj vagy a nyelv felé irányuló tevékenységeket figyeltek meg, és az esetek 50 százalékában az egerek sikeresen ki tudták húzni nem reagáló társuk nyelvét – mintha a légutak elzáródását próbálnák megakadályozni. Az egyik tesztben, amelyben idegen tárgyat helyeztek az eszméletlen állat szájába, a „gondozó” egerek az esetek 80 százalékában sikeresen eltávolították azt.
A kutatók még azt is meg tudták határozni, hogy mi a mozgatórugója ennek a viselkedésnek. A vizsgálat során azonosították azt az agyi régiót, ami kiváltja ezt a reakciót: az amygdalában és a hipotalamuszban oxitocint kibocsátó neuronokat.
A kutatók szerint ez a fajta reakció veleszületett viselkedés az állatoknál, és széles körben van jelen a társas állatoknál. Úgy vélik, a viselkedés segítheti a csoportkohéziót, és növelheti a túlélés esélyét.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.