A javaslat a szocialistáktól származik, a kormánypárt sokadszorra mond rá nemet.
Hétfőn ismét nemet mondott a parlament kormánypárti többsége a szocialisták lakossági gázárcsökkentési javaslatára – írja a Népszava. A lap szerint a hétfői blokkolással a Fidesz–KDNP 2014 óta 11. alkalommal siklatta ki a piaci áresésen alapuló indítványt.
Az ellenzéki párt a világpiaci tarifák – azaz a fűtőanyag beszerzési költségeinek – jelentős csökkenésére hivatkozva átlagfogyasztásig 32 százalékos lakossági gázárcsökkentést követel a Fidesz–KDNP-kormánytól. A szocialisták ezt azzal indokolják, hogy “nem lenne helyénvaló, ha a nemzetközi gázárak tartós, 60-70 százalékos esése nem jutna el a magyar családokhoz”.
Az MSZP szerint a hazai lakosságnak szánt gázt az állami MFGK a piacihoz közelítő áron vásárolja meg az orosz Gazpromtól. A leeső beszerzési árak miatt az állami cégnél egyre nagyobb extraprofit halmozódik fel. Ezt a nyilvános mérlegükben is fel kell tüntetniük – a Népszava szerint a keret mértéke tavaly év végén a 40 milliárdot közelítette –, de a kormány azt 2014 óta nem adja át a lakosságnak árcsökkentés formájában.
A gazdasági bizottság tegnap vita nélkül utasította el az indítvány tárgysorozatba vételét – közölte a lappal Tóth Bertalan MSZP-elnök. Az előterjesztők képviseletében jelenlévő MSZP-s képviselő ismertette az indítvány lényegét, majd a bizottság fideszes elnöke, Bánki Erik szavaztatott, de ahhoz se a kormány, se a Fidesz, se a KDNP nem szólt hozzá – írta a lap.
A döntés azt mutatja, a fideszes képviselők még vitatkozni sem hajlandók arról, hogy a kormány indokolatlanul drágábban adja a gázt a lakosságnak – összegezte Tóth Bertalan, aki szerint a számok alapján bőven tudna árat csökkenteni a kormány.
A kormány – teszi hozzá a lap – arra számít, hogy 2030-ig a jelenleg mintegy évi 3,5 milliárd köbméteres lakossági gázfogyasztás körülbelül megfeleződik.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.