Gazdaság hvg.hu 2019. október. 17. 14:56

Alig fogadták el a Brexit-megállapodást, máris elbukni látszik

Boris Johnson és Jean-Claude Juncker mindenesetre elégedettek.

Megállapodtunk, és ez azt jelenti, hogy nem lesz szükség halasztásra – jelentette be Brüsszelben Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke Boris Johnson brit kormányfővel tartott sajtótájékoztatóján. Juncker kiemelte: ez az egyezség nem rólunk szól, hanem a békéről, végül pedig köszönetet mondott Johnsonnak. Johnson igazságos és jó egyezségnek nevezte a most elfogadott megállapodást, egyetértett azzal is, hogy ez megőrzi az Ír-sziget biztonságát és békéjét. Azt is kiemelte:

ez igazi Brexit.

Vagyis London dönthet a jövőjéről. Ezt követően a brit parlamenti képviselők figyelmét hívta fel arra, hogy fogadják el a megállapodást, hogy végre más fontos dolgokkal tudjanak foglalkozni. Majd elvigyorodott.

Nem véletlenül szólította meg Johnson a korábbi egyezséget már háromszor leszavazó brit alsóházi képviselőket. Most sem lehet biztosra venni, hogy a szombatra tervezett ülésen kiáll mellette a többség. Az északír DUP nyilatkozatban jelezte: a parlamenti szavazáson nem adja hozzájárulását a szöveg elfogadásához, ez pedig azt jelenti, hogy alapesetben nem lesz meg a többsége Johnsonnak.

Nem tetszik a szöveg Nigel Farage-nak sem, a Brexit-párt vezetője szerint az a tény, hogy a szabályozást összehangolják, az új egyezség már nem is jelent Brexitet. (A kilépéspártiak által sűrűn emlegetett "Brexit Brexitet jelent" szlogen arra utal, hogy minden szabályozási kérdésben kikerül az Egyesült Királyság az EU joghatósága alól – ez az úgynevezett hard Brexit.)

Elégedetlen az ellenzék fő ereje, a Munkáspárt is, amelynek vezetője, Jeremy Corbyn népszavazást szeretne a megállapodásról. Michael Gove kormánypárti politikus ettől elzárkózott.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Fülöp István 2025. január. 22. 15:03

Leáldozhat a Huawei csillaga Európában Trump alatt?

Donald Trump második elnöki ciklusa alatt nem látott szintekre emelkedhet az Egyesült Államok és Kína technológiai háborúja, ami kifejezetten kínosan érintheti a kínai 5G-eszközöket előszeretettel alkalmazó európai távközlési cégeket. Köztük van a 4iG is, a céget arról kérdeztük, hogyan érintheti egy esetleges váltás.