London kész a kompromisszumra. Most láthatóan mindenki megállapodást szeretne, kérdés, mire lesz elég az október 31-ig levő négy hét.
Nem elégedett az EU azzal a javaslattal, amelyet a brit kormányfő a Brexittel kapcsolatban nyújtott át Brüsszelnek – közölte az Európai Bizottság szóvivője. A csomagot, amelynek célja, hogy megoldást találjon az ír-északír határ átjárhatóságának megteremtésére a britek kilépése után, Boris Johnson szerdán ismertette, és csütörtök délután Jean-Claude Juncker bizottsági elnök már egyeztet is róla Leo Varadkar ír kormányfővel. Azt azonban világossá tették, hogy minden megoldásnak meg kell felelnie a backstop összes kívánalmának, tehát szabad átjárást kell biztosítani a sziget két fele között, biztosítani kell a két terület együttműködését, a sziget gazdasági egységét, és közben megvédeni az EU belső piacát, amelynek Írország a tagja marad. És ezeknek a kívánalmaknak még nem felel meg a csomag, amely alapján az áruk esetében egységes szabályozási övezetet hoznának létre az Ír-sziget egészére, így szükségtelenné válna a vámellenőrzés. A kiegészítés pedig London feladata, nem Brüsszelé.
Boris Johnson brit miniszterelnök közben a brit alsóházban védte meg a javaslatot. Kiemelte azonban: az Ír-szigeten az egységes árukereskedelmi szabályozási térség létrehozásáról szóló londoni javaslatok kompromisszumok, és nem tartalmaznak mindent, amit a kormánya el szeretett volna érni. Hozzátette, hogy az Európai Unió építő szellemben reagált a szerdán előterjesztett javaslataira. Elismerően beszélt London „európai barátairól”, mert elfogadták, hogy foglalkozni kell vele. Üdvözölte Angela Merkel német kancellár, Leo Varadkar ír miniszterelnök és Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnökének konstruktív hozzáállását. Az ír kormány azért jelezte: ugyan tárgyalási alapnak tekintik a javaslatot, ám vannak benne pontok, amelyeket problémásnak tartanak.
Johnson elismételte az egy nappal korábban, a konzervatívok manchesteri kongresszusán elhangzott kijelentését is, miszerint ha nem lehet tető alá hozni a megállapodást, az Egyesült Királyság anélkül is kilép október 31-én az EU-ból.
A brit sajtó ugyanakkor arról ír, a megegyezés érdekében a londoni kormány kész további kompromisszumokra is. Erre utal a Times tudósítója szerint az is, hogy Johnson az alsóházban nem hajlandó azt megerősíteni, hogy a mostani a kabinet végső ajánlata a Brexitről szóló tárgyalásokon.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.