Gazdaság Oroszi Babett 2019. szeptember. 18. 05:43

Újabb félmilliárd hitelt vettek fel Tiborczék a turai kastélyra

Oroszi Babett
Szerzőnk Oroszi Babett

DFP-Parking. Ezen a néven hozott létre egy vadiúj vállalatot szeptember elején Orbán Viktor vejének cége, a BDPST. Közben ma már azt is tudni lehet, mihez kezdtek a szintén hozzájuk tartozó, Andrássy úti palotaszinttel: egy 480 négyzetméteres lakást csináltak belőle, 8 szobával, 4 fürdőszobával, ujjlenyomatos belépőrendszerrel.

Három cég hiányzik Tiborcz Istvánnak ahhoz, hogy meglegyen a húsz. Legismertebb vállalata, az ingatlanok felújításával és hasznosításával foglalkozó BDPST (amelynek ma már honlapja is van, itt lehet megnézni), ez alapított szeptemberben egy újabb leányvállalatot, a DFP-Parking Szolgáltató és Üzemeltető Kft.-t.

A DFP-Parking ugyanoda van bejegyezve, mint a BDPST, egy Kelenhegyi úti villába. Főtevékenysége ingatlan bérbeadása, üzemeltetése, elérhetőségnek pedig egy gmailes e-mail-címet adtak meg. Kerestük a BDPST-t, hogy mi a tervük az új társasággal, kérdésünkre azt válaszolták: a BDPST Group által alapított DFP-Parking Kft. jövőbeli feladata a tervek szerint, hogy parkolási szolgáltatásokat nyújtson a cégcsoport egyes projektjeihez kapcsolódóan.

A társaságnak nem egyedül a BDPST a tulajdonosa – bár Tiborczéknak van többségi részesedése benne –, társtulajdonos a Lexan Holding Zrt., amit Szivek Norberthez, a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő volt vezetőjéhez szokás kötni, a Lexan tulajdonosa ugyanis Bolevácz Éva, aki a 444 egy korábbi cikke szerint néha Szivek Norbert ügyvédjeként is feltűnik.

A DFP-Parking nem az első közös cége a Lexan Holdingnak és a BDPST-nek, a Dorottya-ház luxusszállodává alakításánál is együtt mozognak: a felújításért a Dorottya Investment Zrt. felel, amelynek két tulajdonosa van, a BDPST és a Lexan Holding.

A Dorottya-projekt a BDPST egyik legnagyobb vállalkozása, amelynek keretében megépítik a Vörösmarty tér első ötcsillagos szállodáját. Az átalakítás 3 épülettömböt érint, köztük a Mahart-házat. A felújítás miatt az UNESCO aggodalmát fejezte ki, erről bővebben ebben a cikkben olvashat.

Tiborczék a Mahart-székház világító tetejével veszélyeztetik a világörökségi besorolást

Az UNESCO örökségvédelmi szervének kifogásai ellenére gőzerővel folyik a Mahart-székház és két szomszédos épület átépítése. Tiborcz István cége kormányzati hátszelet kapott, de úgy tűnik, máshol is könnyítették a pályát. Információink szerint az ombudsmannál is bepanaszolták az építkezést. Tiborcz cége válaszolt a hvg.hu-nak, fogadkoznak, minden rendben lesz.

A céghálót átfutva egyébként az is kiderül, hogy Tiborcz egyre inkább kizárólag az ingatlanozásra koncentrál. Korábbi tanácsadó cége, a HCS Expert végelszámolás alatt áll, IBC nevű vállalata szintén ingatlanokkal foglalkozik. Egy kakukktojás van csak, a G2G, amelynek főtevékenysége az italgyártás. Minden más cég a BDPST projektjeit fedi le, amelyekből van jó néhány.

A Dorottya-házon kívül megvettek egy palotaszintet az Andrássy úton, amelyről eddig sok mindent nem lehetett tudni, de a BDPST holnapjáról kiderül, hogy egy 480 négyzetméteres luxuslakást csináltak belőle, 8 szobával, 4 fürdőszobával, ujjlenyomatos belépő rendszerrel, és egy komplett okosrendszerrel.

A BDPST projektje egy, szintén az Andrássy úton fekvő, a Hősök terétől két perc sétányira található, 1509 négyzetméteres alapterületű Weiss-villa felújítása, amelyet butikhotellé alakítanak, de lesz benne kávézó is. Az ingatlan fele a BDPST-é, korábban a villa állami tulajdonban volt, a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő árverezte el, 723 millió forintért.

Ott van továbbá a majdnem 3 ezer négyzetméteres turai kastély, amit hosszú távon rendezvényhelyszínként és szállodaként hasznosítanának, “ugyanakkor az épület és a kastélypark nyílt napokon látogatható lesz a nagyközönség számára is”.

Utolsó, honlapjukon is feltüntetett projektjük pedig az 5631 négyzetméter alapterületű, Szabadság téri Adria-palota, amelynek egy jelentős részét ugyancsak megvásárolták, a palotából irodák, üzlethelyiségek és lakások lesznek.

A BDPST projektjeinek egy bizonyos részét hitelből finanszírozzák. Az Átlátszó korábban azt írta, a turai Schossberger-kastély-rekonstrukciót menedzselő TRA Real Estates Kft. három szerződés alapján jutott 1,9 milliárd forinthoz a Gránit Banktól. A hvg.hu újra megnézte a nyilvántartást, és azt találta, hogy szeptember elején ehhez jött még egy újabb 550 miliós hitel, ugyanonnan.

hvg.hu

Az Andrássy úti palotaszintet rejtő Downtown Development szintén felvett 400 millió forint kölcsönt a Gránit Banktól. A Dorottya-projektre ezen felül 4 milliárd forintot adott a Takarékbank. Ez így egyben pedig 6,85 milliárd forintot jelent.

Itt pedig a Tiborcz-cégek listája:

  1. IBC Real Estate
  2. IBC-Projekt
  3. BDPST
  4. G2G
  5. TRA Real Estate (Turai Kastély)
  6. Downtown Development (Andrássy úti palotaszint)
  7. Bellevue Development
  8. Bellavista Apartments
  9. BDPST Ingatlanfejlesztő
  10. Z18 Ingatlanhasznosító
  11. DFP-Parking
  12. Longoria Holding
  13. BDPST Hotel
  14. BPA 116
  15. Dorottya Investments (Dorottya-ház)
  16. Hotel VSGRD
  17. Bár-Co
zöldhasú
Hirdetés