A betegek 10 milliárdot követelnek a Bayertől.
Mintegy 18 ezer kártérítési igény érkezett az egykori Monsanto vállalatot felvásárló Bayerhez a Roundup nevű, glifozáttartalmú gyomirtó miatt. Az igénylők álláspontja szerint a glifozát okozta rákos megbetegedésüket.
A károsultak ügyvédei összesen 10 milliárdos igénnyel álltak elő, ennél kétmilliárddal kevesebbet ajánl a cég. Az egyezkedés még hónapokig tarthat.
A Bayer tavaly vásárolta meg a Monsantot, amely nemcsak vegyi termékei, hanem génmódosított vetőmagjai miatt is ellentmondásos hírnévre tett szert. A német óriásvállalat valószínűleg ezért meg is szüntette a Monsanto márkanevet.
A glifozát-botrány kirobbanása után a Bayer részvényeinek értéke felére zuhant, különösen a vbárható kártérítést övező bizonytalanság miatt. A megállapodás híre egyébként felfelé mozdította a részvényárfolyamot, a legtöbb elemző 8 milliárdnál jóval magasabb kifizetésre számított.
A cég elszántan tiltakozott a glifozáttal kapcsolatos vádak ellen, a hadjáratban nem riadt vissza újságírók lejáratásától és kutatók lefizetésétől sem. Az amerikai bíróságok azonban sorra igazat adtak a tényfeltáróknak, és megállapították, hogy a glifozát csakugyan veszélyes. Az anyag nyomait azóta több élelmiszerben, például gabonapelyhekben is kimutatták. (CBS News)
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.