A miniszterelnök apjának üzletága, a bányászat és az oligarchák építőipari cégei a fő nyertesei a kormány vaskos intézkedéscsomagjának, amely amúgy valós problémákra keres válaszokat.
A kormány július elején az építésgazdaság fejlesztésének stratégiájába csomagolta azokat a határozatokat, amelyek rövid időn belül megkönnyíthetik a kő- és kavicsbányászok életét: várhatóan kevesebbet kell bajlódniuk a bányatelkek kialakításával és a kitermelés bővítésével, valamint a civilek akadékoskodásával. A jogszabály egyben felkéri Palkovics László innovációs és technológiai minisztert, hogy keresse meg a Közép-magyarországi régióban és közvetlen közelében azokat a helyszíneket, ahol megoldható az intenzívebb bányászat.
A kő- és kavicsbányászati vállalkozások arra panaszkodnak, hogy eddig tucatnyi hivatalnál kellett kilincselniük bányanyitási engedélyért, miközben az önkormányzatok is távol akarják őket tartani a lakott területektől. Ráadásul a bányanyitás lehetőségeinek feltárásakor figyelembe kell venni a környezetvédelmi, földvédelmi és világörökségi szempontokat is, ám hamarosan felülvizsgálhatják ezeket a jogszabályokat annak érdekében, hogy „az építőipari kivitelezéshez szükséges mennyiségű nyersanyag folyamatosan rendelkezésre álljon”.
A kő-, kavics- és homokhiány nem kétséges, az építőipari termelés megugrásával ugyanis képtelen lépést tartani az alapanyag-ellátás. „Télen voltak olyan hetek, amikor teljesen le kellett állni” – mondta egy építési vállalat vezetője a HVG-nek.
A mostani változtatás lényegében azt jelenti, hogy kormányzati hátszelet kap a kavics- és kőbányászat, ráadásul éppen ott, ahol Orbán Győző érdekeltségei is működnek. Eközben az építésgazdaság fejlesztése és az arra szánt 31 milliárd forint állami támogatás megint a Mészáros családnak és jól ismert üzleti körének kedvez.
További részletek az e heti HVG-ben.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.