Igazságtalan bérszakadékokra panaszkodnak a polgármesteri irodákban.
„A polgármesterek feltöltötték a hivatali állományt a saját embereikkel, akikben megbíznak. Ezután megegyeztek a jegyzővel, hogy határozzon meg ezeknek az embereknek egy indokolatlanul magas személyi bért.” Így panaszkodott egy megyeszékhely köztisztviselője a Népszava szerint. A lap arról ír: igazságtalannak érzett bérszakadékok borzolják a kedélyeket a nagyobb önkormányzati hivatalokban, ahol a keret engedi, hogy magasabb személyi illetményt kapjon néhány dolgozó.
A kérdésre, hogy miért vállalják fel a polgármesterek a belső feszültséget keltő béreket, Schmidt Jenő, a Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének elnöke azt válaszolta: másként nem lehet jó szakembert találni. De azt sem tagadta, hogy vannak helyek, ahol a vezetők rokonai, barátai kapnak jó állást.
A fizetések számításához használt illetményalap 11 éve nem emelkedett. Azt azonban az önkormányzatok 2017 óta megtehetik, hogy saját bevételeik terhére megemelik az alapot, de erre csak ott van lehetőség, ahol az egy főre jutó adóerő-képesség több mint 80 ezer forint. Az első évben a közel 3200 településből 390 helység 113 közös hivatala, valamint 190 önálló hivatal élt ezzel a lehetőséggel.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.