Nem dicsekedhet Magyarország az egészségügyi helyzetével, legalábbis az OECD elemzése szerint.
Jelentősen javultak az öngyilkossági mutatók hazánkban, de lesújtóak a magyarok dohányzási szokásai, és aggasztóan sok kamasz fogyaszt alkoholt – derül ki a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) szerdán közzétett elemzéséből. A „Pillantás a társadalomra” című, 136 oldalas jelentésben külön fejezetet szenteltek az OECD-országok egészségügyi helyzetének, amiből érdekes adatokat lehet megtudni Magyarországról is.
A tanulmány rögtön egy jó hírrel kezd: külön kiemeli hazánkat azon országok közül, ahol drasztikusan csökkent az öngyilkosságot elkövetők száma. Ennek ellenére az öngyilkosság még mindig az egyik vezető halálok az OECD-tagországokban, 2016-ban 152 ezren vetettek véget önkezükkel életüknek.
Az öngyilkosság előfordulása Törökországban, Görögországban, Izraelben és Dél-Afrikában a legalacsonyabb, a legtöbben pedig Lettországban, Szlovéniában, Koreában, Litvániában és Oroszországban végeznek magukkal. Magyarország a listán hátulról a 11. helyet szerezte meg. Fontos adat, hogy 3-szor több férfi követ el öngyilkosságot, mint nő, különösen igaz ez Izlandon és Lengyelországban, és a 70 év felettiek gyakrabban vetnek véget önkezükkel életüknek, mint a fiatalok. Ez főleg Dániára, Franciaországra, Magyarországra és Koreára jellemző.
Ami a születéskor várható élettartamot illeti, az OECD-országokat összesítve az emberek átlagosan 80,6 évre számíthatnak, ez tíz évvel több, mint 1970-ben. Leghosszabb ideig Japánban, Spanyolországban és Svájcban élnek az emberek, Magyarország – a többi közép-európai országgal együtt – nem áll túl jól, nálunk az emberek többsége nem éri el a 80 éves kort, sőt a férfiak kevesebb mint 75 évre számíthatnak, ezzel a lista végén kullogunk. Hazánkra az is jellemző, hogy minél magasabb valakinek az iskolai végzettsége és társadalmi helyzete, annál tovább él.
Minden negyedik magyar dohányzik
A jelentés rámutat arra is, hogy a HIV-vírus terjedése még mindig jelentős veszélyhelyzetet jelent, a világon tavaly körülbelül 37 millióan hordozták a vírust, ebből 27 millióan Afrikában éltek. A 28 európai OECD-országban 2016-ben 32 ezer új beteget diagnosztizáltak, a legtöbbet Lettországban és Észtországban. A legkevesebb új esetet viszont Szlovákia mellett éppen hazánkból jelentették.
Kevésbé dicsekedhetünk az alkohol- és cigarettafogyasztással, pedig ezek a vezető okai a korai elhalálozásoknak. A világon átlagosan az emberek 18 százaléka dohányzik naponta, de Magyarországon ez sokkal magasabb: 25 százalék. Ezzel Görögország és Törökország mellett nálunk a legrosszabb a helyzet. A magyar felnőttek alkoholfogyasztása 2000 óta jelentősen csökkent, most valamivel kevesebb mint 8 liter tiszta szeszt iszunk meg egy évben, ezzel alatta maradunk a 8.8 literes átlagnak. A legtöbbet a csehek, a franciák és a litvánok isznak – fejenként 11 és fél litert évente.
Ami hazánkban aggasztó, az a kamaszkori függőségek előfordulása: az OECD-országokban a 15 évesek közül minden nyolcadik szív el egy cigarettát hetente. Magyarországon (Franciaországgal és Olaszországgal együtt) ez az arány jóval magasabb, itt a kamaszok 20 százaléka dohányzik. Nem jobb a helyzet az alkoholfogyasztás területén sem: miközben átlagban ötből egy 15 éves vallotta be, hogy már legalább kétszer volt részeg életében, hazánkban a megkérdezettek 35 százaléka válaszolta ugyanezt.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.