1 milliárd eurós beruházást tervez a német FAKT AG Hegyeshalom és Bezenye határában. Közép-Európa legkorszerűbb kertészeti termelési, feldolgozási és logisztikai központja épül meg.
Közép-Európa legkorszerűbb kertészeti termelési, feldolgozási és logisztikai központja épül a német FAKT AG egymilliárd eurós (313,7 milliárd forint) beruházásában Hegyeshalom és Bezenye határában.
A területen a beruházó a termelési, feldolgozási és logisztikai központ mellett hosszú távon haltenyészetet, üvegházakat, hűtőkonténereket, konferencia központot, hotelt, autópálya-felhajtót és lakásokat is kialakítana. A teljes beruházással ötezer új munkahelyet teremtenek – írta az MTI.
Nagy István mérföldkőnek nevezte a beruházást, mert a 330 hektáron megvalósuló fejlesztéssel az Agrárminisztérium azon céljai valósulnak meg, hogy versenyképessé váljon a magyar mezőgazdaság, és széles körben elterjedt legyen a precíziós technológia – írta a Portfolio.
A hegyeshalmi beruházás az elmúlt évtizedek legnagyobb és legkomplexebb hazai agrár- és élelmiszeripari beruházása, csaknem a teljes magyar zöldség-gyümölcs ágazat termékei számára biztosíthat kiugrási lehetőséget az európai piacokra. A beruházás ráadásul Európa energetikai zászlóshajója is lehet: Jamniczky Zsolt, az E.On Hungária Zrt. igazgatóságának tagja elmondta, hogy komplex megújuló energiára alapozott fenntartható energia menedzsmentet dolgoznak ki a projekthez.
A beruházással modern, fenntartható módon kíván termelni a FAKT AG. Magyarország tavaly 83,8 milliárd forint értékben importált friss gyümölcsöket és 75,5 milliárd forint értékben friss zöldségeket, a magyar agrárexport pedig az elmúlt években elérte a kilencmilliárd eurót – mondta Nagy István.
A FAKT-AG vezérigazgatója, Hubert Schulte-Kemper elmondta, azért esett Hegyeshalomra a választás, mert kiváló az infrastruktúrája észak-déli és kelet-nyugati irányba is. A tervek szerint 12-féle terméket fognak gyártani.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.