Gazdaság hvg.hu 2019. február. 22. 17:59

Sztrájkolhatnak a paksi atomerőmű biztonsági őrei

Az atomerőműnek az a szándéka, hogy egy gazdasági társaságra bízza a foglalkoztatásukat.

Sztrájkolhat a paksi atomerőmű két szakszervezete, a Műszakos Dolgozók Érdekvédelmi Szervezete (MÉSZ) és a Paksi Atomerőmű Dolgozóinak Szakszervezete (PADOSZ). Közleményükben azt írják, szeretnék elérni, hogy az atomerőműben ne szervezzék ki a fegyveres biztonsági őrséget. Ha ez mégis megtörténik, akkor biztosítson méltányos feltételeket a dolgozóknak.

Még 2018 májusában derült ki, hogy a paksi atomerőműben a fegyveres biztonsági őrök a jövőben kikerülnek az állományból. A szakszervezetek most arra hívják fel a figyelmet, hogy ezek az őrök látják el az atomerőmű mint nukleáris létesítmény védelmét, ez a testület nem egyenlő a vagyonőri szolgáltatással.

A szakszervezetek egyeztettek az MVM Zrt. vezérigazgatójával, majd elnök-vezérigazgatójával, végül az a döntés született, hogy a fegyveres biztonsági őrök tevékenységéért 2019. március 22-től egy gazdasági társaság felel. Az érdekvédők szerint ezzel az a baj, hogy a cégnél a foglalkoztatási körülmények és a munkáltatói juttatások is jóval kedvezőtlenebbek, mint az MVM Paksi Atomerőmű Zrt.-nél. Aggódnak a nukleáris védettség miatt is, ezért a nemzeti vagyon kezeléséért felelős tárca nélküli minisztertől, Bártfai-Mager Andreától kértek segítséget, egyelőre hiába.

A MÉSZ és a PADOSZ sztrájkbizottságot alakított, és bejelentették, ha március 22-ig nem sikerül megállapodni, az őrséget ellátó személyzet kész a sztrájkra. Ez nem azt jelenti, hogy védettség nélkül marad a paksi atomerőmű, hanem azt, hogy a fegyveres rendvédelmi hatóságnak kell ezt a tevékenységet is ellátnia.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2024. november. 28. 10:09

Felesleges kényeskedni a függetlenség miatt – a bírókat képviselő OBT elnöke a kormány alkujáról

Két lehetőség volt: vagy nincs pénz, vagy pedig van, de akkor alá kell írni a papírt – így magyarázta a HVG információi szerint egy belső értekezleten Szabó Péter, az Országos Bírói Tanács elnöke, miért ment bele a kormány diktálta megállapodásba. Beszédének több forrásból hozzánk eljutott átirata szerint azt mondta, felesleges kényeskedni a bírói függetlenség miatt.