Rossz helyen gyűjtötték az aláírásokat, csúnyán meglakolhatnak érte
Szlovák színházi esten gyűjtöttek aláírásokat egy félmilliárdos uniós projekt fejléces papírjára Tótkomlóson, az ív egy helyi képviselőnél landolt. A politikus szerint csalás történhetett, az uniós program teljesítését akarhatták így igazolni.
„Már el is bocsátották a két nőt, akik az aláírásokat gyűjtötték, pedig a megbízóik utasítását hajthatták végre, legalább is, ilyen hírek jutottak el hozzám” – mondta Zsura Zoltán, miután a csütörtöki tótkomlósi testületi ülésen azzal állt elő, hogy vizsgálja ki a testület az esetet, ami hozzá eljutott.
Azzal keresték meg a képviselőt, hogy egy, a szlovák önkormányzat szervezésében tartott színházi előadás előtt fiatal nők gyűjtöttek aláírásokat olyan ívekre, amelyeken a Tótkomlós egyik uniós pályázatának fejléce volt nyomtatva. Azért háborodtak fel az eseten, mert az EFOP-projektre, amelyet a hátrányos helyzetű családok felzárkóztatására nyert el az önkormányzat, közel félmilliárd forintot kapott a város a nehéz helyzetben levőket segítő programokra. Az ívekkel ezeken a programokon való részvételt igazolták volna.
A testületi ülésen Zsura arról beszélt, hogy ez csalásnak tűnik, állítsanak fel vizsgálóbizottságot, de ezt a többi képviselő leszavazta. Azt javasolták, hogy inkább másnap reggel tartsanak egy megbeszélést, derítsék ki, hogy mi is történhetett, ugyanis az is felvetődött, hogy a szomszéd városból, Mezőkovácsházáról jöttek át az aláírásgyűjtők, ahol egy hasonló projekt folyik szintén félmilliárd forint uniós pénzből. A pályázati kódok összevetéséből már az ülésen kiderült, hogy nem a szomszédos projekthez kellettek az aláírások, hanem a tótkomlósi pályázathoz gyűjthették azokat, így a péntek reggeli megbeszélés mellett döntöttek.
„Péntek délután, legalább is így tudom, már el is bocsátották a két aláírásgyűjtő nőt” – mondta Zsura Zoltán, a tótkomlósi testület független képviselője, akinek a pénteki megbeszélésen megjelenő társa mondta el a reggeli találkozó eredményét.
Még áprilisban írtunk arról, hogy az egymástól pár kilométerre levő kisváros, Tótkomlós és Mezőkovácsháza, egy pályázati forrásból nyertek fél-fél milliárd forintot a hátrányos helyzetű családok felzárkóztatására, és mindkét városban a projektek lebonyolításával a Dél-békési Mezőgazdasági Termelőkért Közhasznú Alapítványt bízták meg. Az alapítványt Simonka György, annak felesége és rokonai hozták létre, majd az utóbbi években cserélődtek le a kuratóriumi tagok. Áprilisban arról is írtunk, hogy a milliárdos programokat menedzselő alapítvány egy mezőkovácsházi szűkös, egykor butikként működő „bódéban” van bejegyezve. A mostani eset az alapítvány által menedzselt programban fordult elő, a program vezetői adhattak utasítást a nőknek, hogy írassák alá a pályázati fejléces íveket. Ezért pedig a nőket bocsáthatták el.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.