Gazdaság hvg.hu 2019. január. 08. 16:49

Átadták a szakszervezetek az Orbánnak címzett petíciójukat – videó

Tárgyalásokat kezdeményeztek a túlóratörvény visszavonásáról és egyéb követeléseikről, ha nem érik el, amit szeretnének, január 19-ére hirdettek sztrájkot. Felmérik, hányan és hogyan csatlakoznának, azt kérik, senki ne kezdjen munkabeszüntetést egyedül.

Kedden reggel ülésezett a figyelmeztető sztrájkot előkészítő bizottság, nem sokkal később pedig átadták az Innovációs és Technológiai Minisztérium épületében az Orbán Viktor miniszterelnöknek címzett követeléseiket.

A Mérce azt írja, a levélben az áll, tárgyalásokat kezdeményeznek azokról a követelésekről, amelyeket az Országos Sztrájkelőkészítő és Demonstrációszervező Bizottság (OSZDB) fogalmazott meg: hogy módosítsák a munka törvénykönyvét, és vonják vissza a túlóratörvényt. Továbbá tisztességes béreket, a sztrájkjog újraszabályozását, és egy rugalmasabb nyugdíjba vonulási rendszer kidolgozását követelik.

Kordás László, a Magyar Szakszervezeti Szövetség (MASZSZ) elnöke elmondta, a sztrájk előkészítésének folyamata elindult, most felmérik, mennyien hajlandók a munkabeszüntetésre. Hangsúlyozta, a sztrájk nem cél. És senkit nem bátorítanak arra, hogy egyedül sztrájkba kezdjen, azt csak szakszervezeti formában, háttértámogatással érdemes megindítani, segítenek abban is, hogy mindenki megtalálja a munkahelyén illetékes szakszervezetet.

A szakszervezetek vezetői azt is elmondták, hogy már 140 településről jelentkeztek a sztrájkot megelőző, január 19-i országos demonstrációra, a petíciójukat pedig 3 ezren írták alá.

Annak az esélye azonban, hogy a sztrájkok miatt leálljon az ország igen kicsi, ennek okairól itt írtunk részletesen:

Ebből nem lesz általános gigasztrájk

Egy igazi országos sztrájknak ma nincs realitása Magyarországon, mondja Palkovics Imre, a Munkástanácsok Országos Szövetségének elnöke, szerinte ahogy eddig sem sikerült, úgy ezután sem fog sikerülni egy teljes, általános sztrájkot nyélbe ütni. A közszolgáltató szervezeteknek ugyanis a 2010-ben módosított sztrájktörvény olyan magas, akár 66 százalékos szinten határozza meg a minimális szolgáltatások körét, hogy az szinte láthatatlanná tenne egy sztrájkot.

zöldhasú
Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.