De az egyházak se valami beszédesek, ha a témáról van szó.
Az állam gőzerővel, de a nyilvánosság előtt teljes titoktartás mellett adja át szociális intézményeit az egyházaknak – írja a Népszava. A szociális és oktatási feladatokat átvállaló egyházak gazdálkodásában nem talált kivetnivalót az Állami Számvevőszék (ÁSZ),
azt azonban mindegyiknél megállapították, hogy nem tették közzé a közpénzekkel való elszámolás adatait.
Egy 2017 február elején megjelent kormányhatározat értelmében abban az évben 8837, míg idén további 21 563 szociális férőhelynek kellett volna fenntartót váltani, de a tárca nem válaszolt a lap kérdésére, informálisan viszont úgy értesültek, a minisztériumnak fogalma sincs az átadott létszámról. Konkrétumokat az egyházak sem mondtak.
A Népszava több átadásra váró intézményből is kapott olyan jelzéseket, hogy az egyházak nem kapnak megfelelő adatokat a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóságtól (SzGyF), az állami szociális intézmények jelenlegi fenntartójától, hogy előkészíthessék az új szerződéseket a munkatársakkal és a gondozottakkal. Mitöbb: a dolgozók között az a hír terjed, hogy a szervezet a túlélésért küzd.
A szociális szférában dolgozók kiszolgáltatottságát tovább növeli a rabszolgatörvény elfogadása, mert ezen a területen is érvényes a 400 óra túlmunka engedélyezése az alkalmazott beleegyezésével – mondta a lapnak a Szociális Területen Dolgozók Szakszervezetének (SZTDSZ) elnöke.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.