Pakson arra készülnek, hogy a Duna elapadása miatt akár egy hónapra le kell állítani az erőművet, és gondoskodni kell a hűtéséhez szükséges vízről.
Közbeszerzést írt ki Paksi Atomerőmű Zrt. „hűtővíz biztosítása és helyszíni gyakorlatok alacsony vízállás esetén” tárgyban – olvasható az e heti HVG Gazdaság rovatában. A beszerzés egyrészt azért furcsa, mert az erőműnek megvannak a saját emberei és eszközei, amelyekkel a feladatot el tudja látni – az októberi aszály idején be is vetették őket. Másrészt a rendkívül feszes határidők miatt: mindössze négy munkanapot hagytak a tárgyalásos szakaszra.
Nem téved nagyot, aki arra gondol, hogy az októberi aszálytól nem függetlenül döntöttek a vész-hűtővízellátás kiszervezése és a közbeszerzés villámgyors lebonyolítása mellett. A válaszokból az a kép rajzolódik ki, hogy Paks az előírásoknak megfelelően képes biztosítani az erőmű hűtését alacsony vízállás esetén, ám a hosszú távú vészvízellátás, illetve a hosszú távú készenlét tekintetében úgy látják, van hova fejlődni. Ezért szervezik ki a feladatot külső céghez.
Paks szerint legalábbis érdemes arra felkészülni, hogy a Duna apadása miatt akár egy hónapra leállított erőművet alacsony vízszint mellett kell hűteni, illetve három hónapon keresztül is fennállhat olyan helyzet, hogy ez bármelyik pillanatban bekövetkezhet. A Duna vízszintje egyébként nem csak aszály miatt eshet le, ezt okozhatja egy jégdugó a folyón vagy a bősi vízerőmű nem üzemszerű működtetése Szlovákiában.
Részletek az e heti HVG Gazdaság rovatában.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.