Gazdaság hvg.hu 2018. december. 11. 10:53

Ötszörösére emelték az indiak belépőjegyenek árát a Tádzs Mahalba

Pedig a látogatószám így is érezhetően csökken. A Tádzs azonban nagyon rossz állapotban van, erről viszont nem csak a turisták tehetnek.

A komoly környezeti terhelésnek kitett Tádzs nemcsak külföldi látogatókat vonz, hanem komoly belföldi turizmust is generál; az UNESCO világörökségi listáján is szereplő műemléket 2016-ban 6,5 millió látogató kereste fel. Napi átlagban a 10-15 ezret, hétvégénként azonban akár a 70 ezret is eléri a látogatók száma, akiknek nagy többsége belföldi turista. Az új szabályozás értelmáben naponta maximum 40 ezren kereshetik fel az épületet. 

A hazai látogatóknak az eddigi 50 helyett 250 rúpia (1000 forint) belépődíjat kell fizetniük – írta a Világgazdaság. A külföldieknek 19 dollárt (5400 forintot) kell fizetniük az eddigi 16 dollár helyett. Az Indiai Régészeti Szolgálat szerint az áremelés hatására 15-20 százalékkal csökken a turisták száma, de növekszik majd az állagmegőrzésre fordítható bevétel.

A Tádzsot egyébként elsősorban nem a turisták fokozott jelentléte rombolja; az űrből is látható indiai szmog, valamint a mellette húzódó, szennyvízzel fertőzött Jamuna folyó vizének kipárolgása károsítja. Bár már négyszer is próbálkoztak sárpakolással, sőt még a járműveket is kitiltották a mauzóleum félmérföldes körzetéből, valamint az esőkár és mohásodás ellen szilikonlemezekkel borították a homlokzatot, a légszennyezés ellen szinte lehetetlen felvenni a harcot, és menthetetlenül pusztul az épület faszerkezete is.

A hindu többségű országban történelmi gyökerei vannak a Tádzs Mahallal szembeni ellenérzésnek, ez azonban soha nem kapott még akkora nyilvánosságot és olyan befolyásos támogatókat, mint tavaly, mikor a miniszterelnök, Narendra Modi úgy nyilatkozott, az iszlámhívő uralkodók időszaka épp olyan rabszolgaságot jelentett India számára, mint a brit uralom.

A mauzóleum tágabb hazája, Uttar Prades állam minisztere Yogi Adityanath maga is a Tádzs kritikusai közé tartozik, és nem hajlandó a hozzá látogató külföldi méltóságoknak a mauzóleum kicsinyített mását ajándékozni, mert az „nem képviseli az indiai kultúrát”. A történészek nemcsak az épület állaga, hanem amiatt is aggódnak, hogy a Tádzs Mahal esetleg az indiai történelem újraértelmezése kapcsán kibontakozó vallási viszály áldozatául esik.

zöldhasú
Hirdetés
Gazdaság Ballai Vince 2025. január. 18. 20:00

Szorgosan szedegetjük a folyókból, de sok állam nem akarja elengedni a műanyagokat, amelyek szép lassan az agyunkra mennek

Halogatják a megállapodást a műanyagok visszaszorításáról az ENSZ tagállamai, miközben egyre inkább átjárják környezetünket, sőt már szervezetünket is a mikroműanyagok. Sokszor meglepően nagy koncentrációban jelennek meg hazai vizeinkben, a szakértők aprólékosabb szennyvíztisztítást, nagyobb odafigyelést és egységes mérést szorgalmaznak, ami még a jövő zenéje. Addig maradnak a folyótakarítási akciók, amelyekből minden korábbinál többet szerveztek tavaly. Mind a műanyaggyártásnál, mind a folyótakarításnál kulcskérdés, hogy a forrásnál kellene kezdeni a munkát.