Bár a brit kormány ragaszkodik ahhoz, hogy a kedd estén esedékes szavazást megtartják a Brexit-megállapodásról, újságírók több forrásból is úgy értesültek, azt mindenképpen elhalasztják.
Kedd este szavazna a brit parlament a november végén tető alá hozott Brexit-megállapodásról - amelyet az uniós vezetők már megszavaztak - egyelőre azonban teljes a bizonytalanság azzal kapcsolatban, hogy valóban megtartják-e.
A brit sajtó már a hétvégén arról írt, hogy felmerült a szavazás elhalasztása, és bár a kormány cáfolta azt, hétfőn ismét felröppent a hír, hogy elhalasztják a szavazást, különösen azután, hogy az Európai Bíróság hétfői döntésében megadta a lehetőséget a kihátrálásra a Brexitből. A bíróság ugyanis kimondta, ha egy tagállam jelezte is a kilépési szándékát, saját alkotmányos szabályai szerint demokratikus úton még dönthet úgy, hogy ezt visszavonja, és ehhez nem kell a többi tagállam vagy az EU beleegyezése.
Bár a brit külügyminiszter azt közölte, lényegtelen a bírósági ítélet, a londoni kormány nem akarja leállítani a kiválás folyamatát, a Bloomberg, a BBC, és a Guardian tudósítója is több forrásból úgy tudja, Theresa May lefújta a keddi szavazást, a miniszterelnök szóvivője viszont hétfőn délelőtt még azt közölte újságírókkal, hogy a terveknek megfelelően megtartják a voksolást a parlamentben.
A szóvivő emellett azt is elmondta, hogy May fél 12-kor konferenciahíváson tárgyal a kabinet tagjaival, ahol tájékoztatja őket az EU-vezetőkkel folytatott megbeszéléseiről, a Guardian beszámolója szerint viszont a szóvivő azt is sejtette, hogy bár a Brexit-megállapodást nem tárgyalják újra, a hozzá kapcsolódó politikai nyilatkozatban lehetnek változtatások.
Theresa May kormányfő helyi idő szerint fél 4-kor, magyar idő szerint fél 5-kor fog nyilatkozatot tenni "Kilépés az EU-ból" címmel. Rögtön utána a képviselőház elnöke is nyilatkozatot tesz, újságírók szerint pedig ez végképp arra enged következtetni, hogy módosítani fogják a napirendet, mert elhalasztják a szavazást. Végül harmadikként Stephen Barclay Brexit-ügyi miniszter is nyilatkozatot fog tenni az EU-ból kilépésről.
A Telegraph újságírója szerint a szavazás elhalasztása 2019-re például reális lehetőséget adhatna May-nek a megállapodás újratárgyalására és néhány változtatás kiharcolására, az Európai Bizottság szóvivője hétfői sajtótájékoztatóján viszont már közölte, nem áll szándékukban változtatni a megállapodáson, EU Bíróságának döntését pedig tudomásul veszik. "Nem fogjuk újratárgyalni - az álláspontunk nem változott, és amennyire tudjuk, Nagy-Britannia kilép az Európai Unióból 2019. március 29-én. Minden forgatókönyvre fel vagyunk készülve" - mondta Mina Andreeva EB-szóvivő.
Szakértők szerint a brit parlamentben egyébként nincs meg a Brexit-megállapodás megszavazásához szükséges többség, miután az észak-ír Demokratikus Unionista Párt (DUP) és több tory képviselő is jelezte, hogy nemmel szavazna.
Nicola Sturgeon skót miniszterelnök "szánalmas gyávaságnak" nevezte a szavazás elhalasztását, amelynek hátterében szerinte a toryk belharca áll és az, hogy May mindenáron ragaszkodik a székéhez. Sturgeon a kormány lemondására szólított fel, Jeremy Corbyn munkáspárti vezető szerint pedig May ezzel beismeri, hogy egy szörnyű Brexit-megállapodást sikerült csak tető alá hoznia. Bírálta a szavazás elhalasztását a kemény Brexitet követelő toryk tagja, volt Brexit-ügyi miniszter Steve Baker is, aki szerint a halasztás a May-féle megállapodás kudarca, annak ugyanis olyan rosszak voltak a feltételei, hogy nem is merik a parlament elé vinni.
Mindeközben a pénzpiacokat is megmozgatja a bizonytalanság, a font másfél éves mélypontjára zuhant.
Sterling is on the slide again. Down below $1.27. Lowest for 18 months or so. pic.twitter.com/CWKIZtnU08
— Ed Conway (@EdConwaySky) December 10, 2018
A nemzetközi utalásokat kezelő TransferWise pedig például már most arra figyelmezteti az ügyfeleit, hogy a kedden esedékes szavazás miatt korlátozza a fontban történő utalásokat, ugyanis a font árfolyama túlságosan is változékony lehet, és ezért nem tudják garantálni azt.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.