Öregnek és betegnek lenni sehol sem öröm - Franciaországban egyre több a szegény az idősek körében. Erről nyilatkozott a Le Monde-nak a katolikus segélyszolgálat főnökasszonya.
Véronique Fayet asszony elmondta, mindenki azt hitte, hogy egy olyan gazdag országban, mint Franciaország, nem nyomoroghat valaki, ha egész életében becsületesen dolgozott, de megöregedett és betegségekkel küszködik. Mára kiderült, Franciaország 8,8 millió szegény polgára közül nagyon sok az olyan nyugdíjas, aki nem fűti a lakását, csak akkor, ha nagyon hideg van. Sohasem mozdul ki otthonról, mert nincs pénze se mozira se színházra vagy étteremre. 774 ezer felnőtt polgár életkörülményeit vizsgálták meg, és az eredmény meglehetősen lesújtó. Nagyon sokan rászorulnak a katolikus segélyszolgálatra vagy a családra.
1000 euro a nyugdíjam, de ebből csak 400 marad a számlák kifizetése után
Így panaszkodik egy 62 éves asszony, aki jelenleg magányosan él házában Franciaország kellős közepén. 42 évig dolgozott a közétkeztetésben, ezért kapja az 1000 eurós nyugdíjat. Ez szépen hangzik, de a házra sokat kell költeni. A fűtés pedig egyre drágább, a tűzifa ára megkétszereződött az elmúlt öt év során. Ezért aztán a nyugdíjas nő csak akkor fűti ki a ház egy részét, ha nagyon hideg van. Akkor is csak azért, mert kénytelen erre, sosem mozdul ki otthonról. Még fodrászhoz sem jár. Minek? Úgysem találkozik senkivel.
Kapcsolják ki a villanyt Macron elnöknél!
Ezt javasolja egy ápolónő, aki szociális segélyből éldegél, de közben szociális munkás is. A katolikus segély munkatársaként igyekszik segítséget nyújtani az olyan családoknak, ahol kikapcsolhatják az áramot, mert már régóta nem fizetik a számlákat. Franciaországban télen erre tilalom van, nehogy valaki megfagyjon. Ez nem vigasztalja azokat a családokat, ahol kikapcsolták az áramot. Ez a nő 33 évet húzott le az egészségügyben, mint ápolónő. Aztán megbetegedett és visszavonult. Nyugdíjba még nem mehet, mert nincs meg hozzá a szolgálati ideje, ezért szociális segélyből éldegél. Ennek összege az ő esetében 833 euro.
Semmire sem elég
- nyilatkozta a párizsi Le Monde munkatársának. „Csak a családnak köszönhetem, hogy még élek. Nem fogadok el tőlük pénzt, csak segítséget. Például a nővérem a piacon mindig úgy vásárol, hogy kicsivel több húst vesz. Aztán benéz hozzám, és otthagy egy kevés marhahúst vagy csirkét. Így kerül hús az asztalomra. Szinte mozgásképtelen vagyok, de az unokaöcsém rendszeresen fuvaroz a kocsijával. Nem szabad bezárkózni és tökéletesen egyedül maradni, mert akkor jön a depresszió. Én ki mozdulok otthonról és szociális munkásként igyekszem a sorstársaimnak segíteni. Jó lenne, ha Macron elnöknél is néha kikapcsolnák az áramot” - javasolja az idős ápolón. Így az államfő is megtapasztalhatná, milyen a nélkülözés. A katolikus segélyszolgálat főnökasszonya szerint valamilyen konkrét cselekvési terv kellene, hogy, aki öreg és beteg, az ne maradjon teljesen magára a második világháború befejezése után több mint hetven évvel abban a Franciaországban, amely szereti magát mintaszerűnek mutatni Európa és a világ számára. (via Le Monde)
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.