Mit válthat ki egy újabb gazdasági krízis, és hogyan hathatnak nálunk a globális rendszer zavarai? A szabadkereskedelmi rend valóban leáldozóban van? Erről volt szó a HVG Beszélgetések a jövőről című vitasorozatán.
Közgazdaságilag nézve értelmetlen a vámháború – mondta Bod Péter Ákos a HVG Beszélgetések a jövőről című vitasorozatának újabb rendezvényén. A Rajk László Szakkollégiumban megtartott vitaesten arról beszélt:
Ha van, akinek a kockázata nagy, az a magyar gazdaság.
A mi jövőnk ugyanis nagy részben attól függ, hogy a vámháború nagy szereplői mit csinálnak, és hogy a magyar politika hogyan reagál erre. Ha a magyar politika fékezi az európai együttműködést, akkor kizárja magát abból, hogy beleszólhasson azokba a politikákba, amelyek nélkül nem tudja megoldani a saját problémáit.
Győrffy Dóra egyetemi tanár szerint a világ teli van bizonytalansággal, a jövőbeli döntéseinket meghatározza az, hogy a partnereink végrehajtják-e, amiről szerződtünk. Ha például az a kérdés, hogy az európai integráció mélyül-e, főleg azt érdemes vizsgálni, hogy a német adófizetők azt érzik-e, hogy a pénz, amit ebbe beletesznek, jól hasznosul.
Augusztin Anna, a CEU Economics szakos hallgatója azt emelte ki: Magyarországon a legnagyobb különbséget a fiatalok között az okozza, hogy milyen iskolába jár valaki, nem pedig az, hogy milyenek a képzettségei. Márpedig ha egy ország nem mobilis, akkor sokan érezhetik magukat kirekesztve.
a Beszélgetések a jövőről vitasorozat támogatója
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.