Az uniós támogatások felpörgetett magyarországi kifizetése és "a beérkező támogatások várakozástól számottevően elmaradó mértéke" 2018-ban és 2019-ben is növelheti az államháztartás pénzforgalmi hiányát, ami így a továbbra is magas finanszírozási igényen keresztül az államadósság-rátára is kihat - mutat rá a Magyar Nemzeti Bank a minapi költségvetési elemzésében.
A jegybanki szakértők azonban most is nyugtatnak, még ezzel a finanszírozási nehézséggel együtt is könnyedén teljesül a kormány egyik legfőbb célja: a GDP-arányos adósságráta csökkenése – írta a portfolio.hu. Sőt, ez eléggé lendületes is lesz. Egyúttal újra azt szorgalmazzák, hogy a magasabb finanszírozási igényt devizakötvény kibocsátása helyett a lakossági állampapírok kibocsátásának "megnyomásával" finanszírozza az állam, mert ez a sérülékenységet is tovább csökkenti.
Az elmúlt két évben a 2014-2020-as uniós programokhoz tartozó 4400 milliárd forintos itthoni kiadással szemben mindössze 1700 milliárd forint pénzforgalmi bevételt számolt el a költségvetés. A kiadások és bevételek közötti eltérés elsődleges oka a 2016 és 2017 során összesen közel 3000 milliárd forintot kitevő (egyébként eléggé bőkezű, de idén szeptembertől visszafogottabbá tett) előlegkifizetés – emlékeztet a gazdasági portál.
Idén egyébként a magas, 1600 milliárd forintot meghaladó első nyolc havi pénzforgalmi hiány legfőbb oka az volt, hogy az idei évben 1390 milliárd forintos itthoni EU-s kifizetéssel szemben mindössze 190 milliárd forint uniós bevételt számoltak el a költségvetésben, ami az előlegkifizetések továbbra is magas arányára utalt.
Ezen túlmenően az is vázolják, hogy a finanszírozási igény a jövőben mérséklődni fog (a sok elmaradt brüsszeli átutalás idővel beérkezhet, míg itthon már lassul a kifizetések üteme) és így az adósságcsökkenés még dinamikusabbá válhat. A MNB prognózisa szerint a robusztus gazdasági növekedés következtében a GDP-arányos államadósság ráta előretekintve évente több mint 2 százalékponttal mérséklődhet, és 2020 végére 68 százalék alá csökkenhet
Az MNB emlékeztet arra is, hogy a 2011. év végi 50 százalékról 2018. június végére mintegy 20 százalékra csökkent a központi államadósság devizaaránya, ami érdemben hozzájárult a gazdaság külső sérülékenységének mérséklődéséhez. "A belföldi értékesítés folytatódó emelkedése a devizaadósság további mérséklődését és ezzel párhuzamosan a külföldi tulajdoni hányad csökkenését eredményezi, ami stabilabb adósságszerkezethez vezet" – tette hozzá a központi bank.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.