Most a jövő nemzedékek országgyűlési biztosa szólalt fel azért, hogy a kutak engedélyezésére csak rövid határidő maradt.
Arra kéri a kormányt és az országgyűlést a jövő nemzedékek szószólója, Bándi Gyula, hogy a jogbiztonság érvényesülése érdekében haladéktalanul intézkedjen az engedély nélkül létesített kutak bírságmentes engedélyeztetési határidejének észszerű mértékű meghosszabbításáról.
Bándi Gyula üdvözölte az Alkotmánybíróság határozatát, amely alaptörvény-ellenesnek minősítette és megsemmisítette az elfogadott, de még ki nem hirdetett törvénymódosítást, amely szerint 80 méteres mélységig bejelentés és engedély nélküli lett volna létrehozható vízi létesítmény, adott esetben kút is.
Bándi szerint azonban az Ab döntése azzal a nem kívánt mellékhatással is járt, hogy megmaradt az a korábbi jogi helyzet, amely a kutak legalizálását csak 2018 év végéig teszi lehetővé, így a törvény megsemmisítése után a kúttulajdonosoknak csak pár hónapjuk maradt a kutak engedélyeztetésére, aminek jelentős része ráadásul már le is telt, amikor a katasztrófavédelem közleményben hívta fel a figyelmet a szoros határidő mellett elvégzendő bonyolult engedélyeztetési kötelezettségre.
A szószóló már korábban rámutatott: semmi sem kényszeríti az államot, hogy vízvédelmi terheit áthárítsa az állampolgárokra. A cél a vízvagyon és használatának pontos ismerete és nyomon követhetősége, de nem ellehetetleníteni kell a jogkövetés útjára térni kívánó kúthasználókat, hanem tiszta helyzet kialakításával a megfelelő mennyiségű és minőségű vízhez jutást kell hosszú távon garantálni. A szankciók helyett az átlagpolgár számára teljesíthető mértékű adminisztratív és pénzügyi terhekkel járó eljárásokat kell kidolgozni, amelyek jogkövetésre ösztönöznek. Csak ez teszi lehetővé egy átfogó kútkataszter létrehozását, amely a felelős állami vízgazdálkodás alapfeltétele.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.