Meglepő számokat találtak a vallásosság és a gazdasági teljesítmény között, keresik a lehetséges magyarázatot.
Érdekes eredményre jutott egy tanulmány, amely az egyes országok gazdasági teljesítményét és a vallásosságát hasonlította össze – írta meg a napi.hu egy, a Scientific Advancesban megjelent tanulmány alapján. A kutatók a világ több részéről elemeztek országokat, mindenhonnan egymás mellé tették azokat a statisztikákat, amelyek a szekularizáció mértékét mutatják, és azokat, amelyek a gazdasági fejlődést. Az eredmény látványos: akármikor is kezdett el az elmúlt évszázadban visszaszorulni a vallásosság, nem sokkal később elkezdett nőni az egy főre jutó GDP.
Miért? Ez a kérdés foglalkoztatja a kutatókat, hiszen nyilván nem olyan egyszerű a megoldás, hogy el kell hanyagolni a vallást, és máris jön a fellendülés. Ráadásul ellenpéldának ott van a vallásos, mégis gazdag Egyesült Államok.
A kutatók szerint nem a vallásosságban, hanem az egyház és az azzal szövetséges politikusok erejében lehet érdemes keresni a választ: amint csökken ezeknek hatalma, úgy tisztelik egyre jobban az emberi jogokat, ez pedig már fontos a gazdaság fejlődése szempontjából is. Vagy érdemes ráülni egy óriási olajkincsre, mint ahogy az arab országok tették.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.