Több tízmilliárdos pluszkiadást okozva ezzel a költségvetésnek.
A jelenlegi 28 ezer 500 forintról 50 ezerre emelné a nyugdíjminimumot az LMP-s Hohn Krisztina. A képviselő az erről szóló javaslatot már be is nyújtotta a parlamentnek – szúrta ki az mfor.hu.
Az indoklás szerint
a kormány, azon ígérete ellenére, hogy megőrzi a nyugdíjak vásárlóértékét, az öregségi nyugdíjminimumot rendre kihagyta az éves inflációkövető nyugdíjemelésekből. 2008 óta változatlanul 28 500 forint az összege, miközben ez idő alatt értékének több mint negyedét elveszítette.
A lap azt írja, az emelés önmagában legfeljebb 1,5 milliárdos lyukat ütne a költségvetésen, ha azt feltételezzük, hogy az a 71 ezer 50 ezer forintnál kevesebb juttatásban részesülő nyugdíjas az öregségi nyugdíjminimumot kapja. A javaslat azonban ennél jóval nagyobb költségvonzattal járhatna, mivel számos egyéb juttatást kötnek a nyugdíjminimum összegéhez: például az anyasági támogatás az öregségi nyugdíjminimum 225 százaléka, ikergyermek esetén 300 százaléka. A GYES a nyugdíjminimum 100 százaléka (2, 3, 4 stb. ikergyermek esetén 200, 300, 400 százalék). A gyermeknevelési támogatás a nyugdíjminimum 100 százaléka. A foglalkoztatást helyettesítő támogatás az öregségi nyugdíj 80 százaléka.
Ha önmagában csak a jövedelempótló támogatásokat nézzük (foglalkoztatást helyettesítő támogatás, egészségkárosodási és gyermekfelügyeleti támogatás és időskorúak járadéka), a nyugdíjminimum emelése több tízmilliárdos pluszkiadást generálna a költségvetésnek – olvasható a lapban.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.