A válság óta nem volt ilyen magas szinten az alapkamat.
Kamatot emelt a brit jegybank: a Bank of England monetáris tanácsa 25 bázisponttal 0,75 százalékra, 2009 márciusa óta a legmagasabb szintre vitte fel az irányadó rátát.
A testület ezt megelőzően tavaly novemberben hajtott végre kamatemelést, akkor 0,25 százalékról 0,50 százalékra növelte az irányadó rátát.
A döntés megfelelt a várakozásoknak, a piac és az elemzők egy ideje már számítottak arra, hogy a Bank of England ismét kamatot emel, az azonban meglepetést okozott, hogy a tanács egyhangú döntéssel, 0:9 arányban támogatta a döntést.
Ezt Mark Carney a döntést követő sajtótájékoztatón többek között a brit gazdaság erősödésével indokolta. A jegybank továbbra is arra számít, hogy idén 1,4 százalékkal bővül a hazai össztermék, a jövő évi növekedési előrejelzést viszont 1,7 százalékról 1,8 százalékra javította.
Az emelés várhatóan nem lesz gyors, amit a Brexit körüli bizonytalanságok is magyaráznak. A piac egyelőre azt várja, sikerül-e megállapodásra jutni a feleknek az Egyesült Királyság EU-ból való kilépésével kapcsolatban. Ha a 2019 márciusára tervezett távozás nem rendezett körülmények között zajlik, az útját állhatja a további szigorításnak.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.