Gazdaság hvg.hu 2018. július. 24. 08:50

Ismét több százmillió forintnyi uniós pénz folyt fideszes zsebekbe

Ezúttal falusi szálláshely építésére kapott támogatást több tucat szerencsés kormánypárti, a nyertesek között parlamenti képviselő, jogerősen elítélt polgármester és útépítőcég-tulajdonos is van.

A kormány 623 jelentkezőnek osztott ki EU-s milliárdokat egy vidékfejlesztési projekt keretében. Többségük falusi szálláshely építésére kapott támogatást. A nyertesek listáján az Index legalább két tucat fideszest vagy a párthoz szorosan köthető illetőt talált, többségük meg is kapta a maximálisan odaítélhető 49 millió forintot.

A szerencsések között van például

  • a Szatmáry Kristóf budapesti fideszes parlamenti képviselő, volt államtitkár, miniszteri biztos résztulajdonában álló Nimfeum Kft.,
  • a jogerősen elítélt volt kislétai polgármester, az exfideszes Madácsi Imre,
  • az algyői Délút útépítőcég egyik tulajdonos-vezetője (ez a vállalat csinálja például Hódmezővásárhely keleti elkerülőjét),
  • és Bekecs Mátyás, Fazekas Sándor rokona (Fazekas Sándor a döntés megszületésekor még agrárminiszter volt).

Persze akadt a kiválasztottak között olyan pályázó, aki nem a kormánypárthoz köthető: például Máté Bence világhírű természetfotós is kap pénzt egy interaktív pusztaszeri természetház felépítésére.

A nyertesek egyébként mindenképpen jól járnak, és még csak trükközniük sem kell: az EU-s szabályozás értelmében ugyanis a pénzből felépített ingatlant csak öt évig kell szálláshelyként működtetni, utána eladhatja vagy akár családi házként is használhatja a tulajdonos.

Így tett korábban Izsák fideszes polgármestere is, bár ő még az ötéves határidőt sem várta ki. Mi is megírtuk, hogy Mondok József az uniós támogatással építtetett vadászkastélyt felvetette ugyan a helyi nyilvántartásba, mint szálláshelyet, valójában azonban sohasem hirdették azt. Helyette a polgármester és a családja lakott benne. Mondok József ellen később vádat emeltek.

zöldhasú
Hirdetés
Kult Köves Gábor 2025. január. 22. 20:00

Magasabbra a tetőt, Lazlo! - kritika A brutalista című filmről

Remekműnek lett kikiáltva, és már temérdek díjat besöpört az Amerikába szakadt fiktív magyar építész, a holokauszt-túlélő Tóth László története. De vajon fellelhetők-e a remekműre utaló jelek abban a 215 percben, amit a szépen szenvedő Adrien Brodyval töltünk?