Egy 40 éves nő volt az első, akinek a koponyája felnyitása nélkül távolították el az agydaganatát – ehhez csak egy apró bemetszésre, valamint egy endoszkópra volt szükség.
Sebészeti bravúrt vittek véghez az Egyesült Királyságban, amikor egy nő agydaganatát a szemüregén keresztül vették ki – írja a Gizmodo.
A Leeds Teaching Hospitals sebészei még 2024-ben végezték el a beavatkozást a 40 éves Ruvimbo Kaviyán. A nő néhány nappal később elhagyhatta a kórházat, és ma már csak egy apró heg emlékeztetheti a bal szeménél a műtétre.
Kaviyánál 2023-ban diagnosztizáltak agyhártyadaganatot azt követően, hogy tartós fejfájással és több más tünettel szembesült. A rákos elváltozások az agy barlangi sinus részénél alakultak ki, ez a szem mögötti idegek és erek hálózata. Ezek irányítják az agytól távolabbra haladó véráramot.
Normál esetben egy olyan beavatkozással műtik az ilyesmit, amely során eltávolítják a koponya egy darabját, és az agy pozíciójának elmozdításával érik el a daganatot. Az elmúlt években azonban egy új, kevésbé invazív módszert tesztelnek a sebészek, melyhez Ruvimbo Kaviyát ideális alanynak gondolták a szakemberek.
Ezzel a technikával a daganatokat a koponya megnyitása és az agy mozdítása nélkül lehet eltávolítani – magyarázza az egyetem közleményében Asim Sheikh, az intézmény idegsebésze, aki a nő műtétjét is végezte.
Az eljárás jelentősen csökkenti a traumát, és a beteg is jóval gyorsabban épülhet fel – alig észrevehető hegekkel. Az orvosok először a nő koponyájáról készített 3D-s modellel gyakorolták a beavatkozást, majd 2024 februárjában megtörtént a valódi operáció is. Ennek során csak egy kb. 1,27 centis bevágást ejtettek a szemhéjnál, majd a daganatot endoszkóp segítségével távolították el.
A nőt meglepte, milyen gyorsan felépült, ugyanis mindössze két napot töltött kórházban. Mellékhatások nem voltak, és már „tökéletesen” érzi magát, valamint hálás az orvosok munkájáért. A teljes felépülés azonban három hónap volt, csak ezután állhatott újból munkába.
A szakemberek szerint ez a feltörekvő technika számos hasonló betegséggel küzdő páciens kezelését javíthatja a jövőben.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.